Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Polska odzyskała suwerenność 11 listopada 1918 po 123 latach zaborów. Radość z jej zdobycia nie trwała długo, utraciliśmy ją ponownie w 1939 na kolejne dziesiątki lat, by odrodzić się ostatecznie wraz z ideą Solidarności.
Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień ~ Józef Piłsudski.
Polska odzyskiwała niepodległość na przestrzeni miesięcy, a według niektóry nawet lat. Nie jest tak, że 10 listopada była pod zaborami, a już dzień później była niepodległa. 11 listopada został wybrany głównie ze względu na zbieżność daty z zakończeniem I Wojny Światowej i podpisaniem rozejmu przez Niemcy w francuskim Compiègne. W ten sam dzień władzę zwierzchnią nad nowo uformowanym Wojskiem Polskim od Rady Regencyjnej otrzymał Józef Piłsudski, który dzień wcześniej powrócił do stolicy z niemieckiego więzienia w Magdeburgu. Zostaje on oficjalnie Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
Czytaj także: Niezwykły życiorys kpt. Władysława Nawrockiego
Istotny wpływ na wybór daty miało również późniejsze zdobycie władzy przez środowisko skupione wokół Piłsudskiego. 11 listopada celebrowany był już od roku 1920 ( wtedy to Józef Piłsudski mianowany został Marszałkiem Polski ) , ale były to obchody nieoficjalne i brali w nich udział głównie żołnierze i weterani. Odbywały się wówczas defilady i msze za ojczyznę. Po przewrocie majowym, 8 listopada 1926 Piłsudski wydał okólnik ustanawiający 11 listopada jako dzień wolny od pracy tylko dla urzędników państwowych. Odtąd uroczystość odbywała się przed Pałacem Saskim przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W 1928 plac przed pałacem nazwany został placem marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1936 Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało, iż dzień ten odtąd będzie wolny od nauki. Dopiero 23 kwietnia 1937 oficjalnie uznano 11 listopada za święto państwowe.
Ostatni raz uczczono Odzyskanie Niepodległości w roku 1938, podczas okupacji hitlerowski jawne celebrowanie tego święta było niemożliwe. Za okupacji sowieckiej Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone było 22 lipca w związku z ogłoszeniem tego dnia Manifestu PKWN.
Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989, pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.
Dzień ten jest w całej Polsce wolny od pracy ( teoretycznie ). Główne obchody odbywają się nadal przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W całej Polsce z tej okazji organizowane są różne marsze i defilady. W ten dzień odbywają się różne konferencje naukowe i spotkania literackie związane z polską historią. Najbardziej znanym przedsięwzięciem, jest co roczny Marsz Niepodległości, który współtworzą środowiska prawicowe, choć może w nim uczestniczyć każdy kto czuje potrzebę solidaryzowania się z rodakami. Ostatnimi laty jest to największa tego typu manifestacja patriotyczna w Polsce.
Rokrocznie nasuwa się części z nas pytanie – Dlaczego akurat to 11 listopada jest oficjalnie święconą datą Odzyskania Niepodległości ? Skoro Piłsudski otrzymał od Rady Regencyjnej władzę i zgodził się ją przyjąć to oznacza to pośrednio, iż owa Rada faktycznie wcześniej władzę musiała posiadać. Po za tym była ona akceptowana przez większość Polaków. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać pod tym linkiem – 7 października – prawdziwa data Odzyskania Niepodległości .
Polecam również śledzenie naszej relacji na żywo z Marszu Niepodległości, a także proszę przygotować się na obszerny opis wszystkich dzisiejszych wydarzeń, część będzie można odnaleźć na naszym portalu już dziś, pozostałych sprawozdań należy spodziewać się jutro!
Oto link do relacji – Relacja live z Marszu Niepodległości.
fot. wikimedia