Uroczystą mszą w kościele Mariackim i niedzielnym galowym koncertem w sali Filharmonii Krakowskiej, Akademia Muzyczna zainaugurowała jubileusz 130-lecia swego istnienia. Uroczystość uświetniła obecność przedstawicieli prezydenta, rządu i Sejmu oraz władz Małopolski i Krakowa.
„W Polsce sztuka jest traktowana jako element systemu naukowego. Staraliśmy się napisać projekt ustawy z maksymalną pieczołowitością, tak żeby uwzględniał także specyfikę dyscyplin artystycznych” – powiedział PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin.
Wicepremier podkreślił, że tę reformę traktuje jak dzieło swojego życia i przypomniał, że cała ustawa powstawała w ścisłej łączności ze środowiskiem akademickim.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„Jeśli chodzi o fragmenty dotyczące uczelni artystycznych, czy szerzej – kierunków artystycznych, pisaliśmy je bardzo uważnie +wsłuchując się+ w głos naukowców właśnie z tych uczelni. Z dużą satysfakcją mogę powiedzieć, że w stanowisku rektorów jest sformułowane wyraźnie, że po raz pierwszy głos środowisk artystycznych został tak poważnie wzięty pod uwagę przez Ministerstwo Nauki” – dodał minister Gowin.
Podczas sobotniej mszy św. w kościele Mariackim, której towarzyszyła niezwykle bogata oprawa muzyczna, w wykonaniu studentów i pedagogów AM, homilie wygłosił ks. kardynał Stanisław Dziwisz, przypominając słowa Jana Pawła II z listu do artystów: „Artysta nieustannie poszukuje ukrytego sensu rzeczy, z wielkim trudem stara się wyrazić rzeczywistość niewysłowioną; można powiedzieć, że poszukuje doskonałości, a ostatecznie – szuka Boga”.
„I to jest wasza zaszczytna misja – poszukiwanie Boga w jego dziełach, tych, których doświadczacie w muzyce” – dodał kardynał Dziwisz.
Podczas uroczystej inauguracji, głos zabrał rektor Akademii Muzycznej w Krakowie – prof. Stanisław Krawczyński, który zauważył, że historia tej uczelni od samego początku związała się z historią polskiej państwowości. Podkreślił także znaczenie dla Akademii Muzycznej honorowego patronatu, sprawowanego nad obchodami jubileuszu przez prezydenta RP – Andrzeja Dudę.
„Ten rok jubileuszowy jest szczególny, bo w trakcie jego trwania wracać będziemy do przeszłości, odnajdywać się w teraźniejszości i myśleć o przyszłości” – dodał Krawczyński.
Podczas uroczystej gali w Filharmonii Krakowskiej medale i odznaczenia otrzymali muzycy, którzy swoją działalnością przyczynili się do budowania pozycji tej uczelni muzycznej – w Polsce i na świecie.
Obecny na uroczystości jubileuszu, doradca prezydenta RP – Tadeusz Deszkiewicz, przekazał uczelni odziedziczone po swym wuju – dyrygencie Stanisławie Wisłockim, cenne partytury francuskiego kompozytora – Hektora Berlioza oraz wyciąg fortepianowy utworu Beethovena z podpisem pianisty Egona Petriego – pedagoga Konserwatorium Muzycznego w Krakowie, w latach przedwojennych.
„Krakowska Akademia Muzyczna to przede wszystkim matecznik wielkich talentów – to uczelnia, która ma tak wiele wspaniałych absolwentów, wypuściła w świat tak wielu wspaniałych muzyków. Można ich wymieniać długo, ale choćby – Krzysztof Penderecki, czy najwybitniejszy chopinolog – prof. Mieczysław Tomaszewski oraz genialny pianista Egon Petri.
Akademia Muzyczna rozpoczęła obchody swego jubileuszu od uroczystego koncertu w sali Filharmonii Krakowskiej. Orkiestra i Chór Akademii Muzycznej wykonali: „Magnificat” Mikołaja Zieleńskiego; „Polymorphie” na 48 instrumentów smyczkowych Krzysztofa Pendereckiego oraz uwerturę „W Tatrach” – utwór założyciela szkoły, kompozytora Władysława Żeleńskiego.
Rok 2018 wypełnią koncerty jubileuszowe, organizowane przez poszczególne katedry w różnych miejscach Krakowa – w filharmonii, w salach koncertowych Akademii Muzycznej oraz w kościołach. Uczelnia wyda także 20-płytowy jubileuszowy album, przedstawiający twórczość kompozytorów związanych z akademią.
Akademia Muzyczna w Krakowie to trzecia – po uczelni warszawskiej i lwowskiej – najstarsza uczelnia muzyczna w Polsce. W roku 1946 zmieniła nazwę na Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna (PWSM), a w roku 1979 na – Akademia Muzyczna.
Jej pierwsza siedziba znajdowała się w budynku, w którym dzisiaj mieści się Teatr Stary – przy Placu Szczepańskim, a przez długie lata po wojnie – przy ulicy Starowiślnej (dawna Bohaterów Stalingradu). Natomiast od roku 1993 przeniosła się do budynku przy ul. św. Tomasza – do dawnej siedziby KW PZPR. Rektor Krawczyński zaznaczył podczas niedzielnego jubileuszu, że uczelnia ma nadzieję na rozpoczęcie budowy swej nowej siedziby na działce posiadanej w centrum Krakowa – na Grzegórzkach.
Wśród zaproszonych na inaugurację jubileuszu gości, znaleźli się m.in.: minister nauki i szkolnictwa wyższego – wicepremier Jarosław Gowin, doradca prezydenta RP – Tadeusz Deszkiewicz, prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski, rektorzy innych muzycznych akademii w Polsce, rektorzy krakowskich wyższych uczelni oraz posłowie do Sejmu i Senatu z Ziemi Krakowskiej, przedstawiciele władz Małopolski, a także konsulowie z tych obcych państw, które mają swe siedziby w Krakowie.