Analitycy z agencji S&P ponownie obniżyli ratingi dla Grecji. Twierdzą oni, że obsługa zadłużenia oraz zobowiązania finansowe Grecji są w szerszej perspektywie nie do utrzymania.
Agencja obniżyła ratingi kredytowe Grecji z poziomu B-/B do CCC+/C, dodając, że w dłuższej perspektywie należy spodziewać się raczej dalszych obniżek. Zmiana ratingu może mieć wpływ na zmianę stóp procentowych kredytów, które będą udzielane Grecji w celu poprawy sytuacji gospodarczej.
Eksperci rynkowi zauważyli również, że rzeczywisty deficyt budżetowy Grecji był większy niż planowany. Różnica między wydatkami a przychodami wyniosła 3.5% PKB – w porównaniu do zakładanego 0.8%.
Czytaj także: Łódź - polskie Detroit
Do tej pory nie znaleźliśmy rozwiązania i nie sądzę, żeby to nastąpiło w tym tygodniu.
– powiedział niemiecki Minister Finansów Wolfgang Schaeuble. Ostrzegł, że jest mało prawdopodobne, że wierzyciele Grecji dojdą w najbliższym czasie do porozumienia z greckim rządem.
Rząd Grecji jest zobligowany do spłaty części swojego zadłużenia w wysokości 750 mln € do 12 maja br. Przedstawiciele rządu deklarują, że są w stanie to spłacić. 24 kwietnia w Rydze ma dojść do spotkania rządu greckiego z przedstawicielami strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) , na którym będą prowadzone negocjacje w sprawie zmniejszenia należności za zaciągnięte przez Grecję kredyty.
Szef badań ekonomicznych w instytucje Open Europe Raoul Ruparel w rozmowie z dziennikarzem BBC stwierdził, że „Ateny stoją przed bardzo trudnym wyborem między spłatą zadłużenia dla MFW a wypłatą świadczeń emerytalnych i pensji dla pracowników administracji publicznej”.
Dla tak skrajnie lewicowego rządu jakim jest SYRIZA jest to bardzo duże wyzwanie.
– dodał.
ZOBACZ TAKŻE: Szwecja: Pogarsza się sytuacja emerytów
Analizy S&P potwierdzają, że gospodarka Grecji słabnie. Mimo dość niskiej ceny ropy na rynkach oraz względnie słabej wartości euro, grecka gospodarka w ciągu ostatniego pół roku skurczyła się o 1%. Od końca listopada 2014 r. greckie banki utraciły około 14% bazy depozytowej swoich klientów, a tendencja ta nadal się utrzymuje i odpływ depozytów zgromadzonych na kontach bankowych jest stale zauważalny.
Dodatkowo, warunki pogarsza niepewność co do wyniku negocjacji między Atenami i jej wierzycielami – MFW, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Agencja S & P stwierdziła , że perspektywy gospodarcze mogą się pogarszać, chyba że Grecja szybko osiągnie porozumienie co to kolejnej transzy kredytu ratunkowego w wysokości 7,2 mld €.
Jeśli impas między Grecją a kredytodawcami nie zostanie rozwiązany do połowy maja, może być za późno dla greckiego parlamentu na wprowadzenie reform, niezależnie od warunków jakie uda się wynegocjować.
źródło: bbc.com
fot. flickr