W środę we wspólnej mogile złożono szczątki 59 osób, które zostały w czasie II wojny światowej rozstrzelane przez Niemców. Egzekucja odbyła się w Krakowie na terenie tzw. Glinnika, zaś mogiła znajduje się przy pomniku w Przegorzałach.
Glinnik podczas II wojny światowej był miejscem masowych egzekucji Polaków dokonywanych przez niemieckiego okupanta. Zabijano tam więźniów przetrzymywanych przy ul. Montelupich oraz w więzieniu św. Michała. Po wojnie postawiono tam granitowy głaz z inskrypcją, natomiast w 1967 roku pomnik z napisem: „W hołdzie ofiarom hitlerowskiego terroru społeczeństwo miasta Krakowa”.
Obecnie, Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo w sprawie egzekucji Polaków na terenach Glinnika. Do tej pory nie udało się jednak ustalić ani liczby zabitych ani dokładnych miejsc pochówku. Prace prowadzone są na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przez specjalistów z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Czytaj także: \"Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę!\" - generał August Emil Fieldorf \"Nil\
– Złożenie do grobu szczątków ofiar okupacji hitlerowskiej i próba ich identyfikacji stanowi formę ochrony ich pamięci i wyraz niezgody na to, by powtarzały się próby odbierania ludziom godności. Co ważne, dziś te działania nie przestają być aktualne i potrzebne – powiedział wojewoda małopolski, Jerzy Miller. Dodał również, że podstawowym obowiązkiem wobec człowieka jest szacunek zarówno dla jego życia, jak i śmierci, o czym przypomina Glinnik.
Uroczystość złożenia szczątków 59 ofiar do grobu była połączona z modlitwą ekumeniczną. To efekt prac prowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat, podczas których udało się łącznie odnaleźć szczątki 125 osób. Rok temu w tym samym miejscu odbył się pochówek 66 ofiar.
Czytaj także: Pomoc Polakom na Litwie. Warto pamiętać o bohaterach za ich życia!