Najnowszy Rocznik Statystyczny Kościoła podaje, że na koniec 2013 r. na świecie było ponad 1 mld 253 mln katolików. Jest to o 25 mln (2 proc.) więcej w porównaniu do roku wcześniejszego. Oznacza to, że katolicy notują szybszy wzrost niż przyrost ludności świata, który wynosi 1 proc. w skali roku.
W marcu bieżącego roku watykański Centralny Urząd Statystyki Kościoła opublikował „Annuarium Statisticum Ecclesiae”, czyli Rocznik Statystyczny Kościoła. Liczba katolików, kapłanów i diakonów wciąż wzrasta, lecz spada liczba osób zakonnych i seminarzystów.
Katolicy stanowią 17,7 proc. populacji całego świata. Jednak specjaliści zwracają uwagę, że prawie 5 mln katolików nie jest klasyfikowana przez Watykan, gdyż informacje z niektórych krajów, np. Chiny czy Korea Północna, są niewiarygodne. Największy odsetek katolicy stanowią w obu Amerykach (63,6 proc.). Na drugim miejscu jest Europa, gdzie 39,9 proc. populacji do członkowie Kościoła katolickiego. Najmniejszy odsetek katolików jest w Azji – 3,2 proc. mieszkańców.
Czytaj także: Religijność na świecie: będzie coraz mniej niewierzących
Ponad 16 mln dzieci i dorosłych przyjęło chrzest w 2013 r. Autorzy raportu zwracają uwagę na ogólny spadek chrztów dzieci, który związany jest m.in. ze spadkiem liczby urodzeń w wielu krajach. Sytuacja taka ma miejsce od 2008 r.
Więcej kapłanów, ale mniej zakonników
Liczba księży wzrosła z 414 313 do 415 348. Wzrost zawdzięczany jest głównie Afryce, Ameryce i Azji. W Europie liczba kapłanów systematycznie spada. Spadek notuje także liczba kandydatów do kapłaństwa i życia w zakonie – 120 051 w 2012 r. i 118 251 w 2013 r. Choć warto przypomnieć, że gdy na tronie papieskim w 1978 r. zasiadał Jan Paweł II, to chętnych do stanu kapłańskiego było 62 tys. Mniej jest także braci zakonnych i zakonnic. W tym ostatnim przypadku największe spadki notuje Ameryka Północna i Europa.
Czytaj także: W Niemczech zakazano działalności islamskiej organizacji