„Adam Heydel – profesor, ekonomista, narodowiec” – tak zatytułowane spotkanie odbyło się w czwartkowy wieczór 28 listopada w Lublinie. Zorganizowane zostało przez Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum i miało miejsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Gośćmi wspomnianego wydarzenia byli: Stanisław Falkowski – prezes Instytutu Misesa, dr Stanisław Duda – adiunkt w katedrze Teorii i Historii UMCS oraz Karol Skorek z Ruchu Narodowego, koordynator akcji „Swój do Swojego po Swoje”.
Spotkanie cieszyło się niemałą frekwencją, miało na celu przybliżenie sylwetki Adama Heydla – wybitnego polskiego ekonomisty oraz zaprezentowanie głoszonych przez niego teorii.
Życiorys ekonomisty został wygłoszony w wyczerpujący sposób przez dra Stanisława Dudę. Prezes Instytutu Misesa nawiązał do teorii ekonomicznej, jaką głosił ów ekonomista oraz wyświetlił krótki pokaz slajdów ze zdjęciami z jego życia. Karol Skorek z Ruchu Narodowego zajął się z kolei omówieniem postaci Adama Heydla jako narodowca.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Heydel urodził się w 1
Adam Heydel to postać wybitna, jak i niestety – tragiczna. Podczas akcji Sonderaktion Krakau wraz z innymi profesorami został umieszczony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Rok po wyjściu na wolność rozpoczął działalność z Związku Walki Zbrojnej. Organizował również ruch samokształceniowy. W 1941 roku wraz z bratem został aresztowany przez Gestapo. Nie podpisał Volkslisty – twierdził, że nie ma nic wspólnego z narodem niemieckim. W rezultacie został osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, w którym zginął podczas masowej egzekucji 14 marca 1941 roku.
Wystąpienia zaproszonych gości wywołały wśród słuchaczy w niemałe zainteresowanie. Zadawano wiele pytań dotyczących teorii ekonomii Heydla oraz jego zamiłowania do Ojczyzny. Spotkanie zakończyły gromkie brawa oraz rozdanie nagród książkowych za udzielenie dobrej odpowiedzi na zagadkę zadaną przez jednego z prelegentów.