Minister finansów – Paweł Szałamacha poinformował na konferencji prasowej, że zakończono proces nowelizacji budżetu, a nowy projekt będzie rozpatrywany na jutrzejszym posiedzeniu Rady Ministrów. Nowelizacja zakłada uruchomienie w przyszłym roku programu wsparcia rodzin „500+”.
Podczas dzisiejszego briefingu Szałamacha przedstawił główne założenia znowelizowanego projektu:
Po pierwsze, ten dokument realizuje nasz sztandarowy projekt Rodzina 500+ dający pieniądze na dzieci, a zarazem jest stabilny pod względem finansów publicznych. Deficyt nie przekracza 2,8 proc. PKB.
Czytaj także: Rząd przyjął wstępny projekt budżetu. Będzie rekordowy deficyt finansów publicznych?
– zapewnił minister.
Szef resortu finansów stwierdził że, zdaniem ekonomistów, założenia budżetu na rok 2016 są racjonalne, a zdaniem niektórych, w kontekście wielkości PKB „mogą być nawet niedoszacowane”. Minister stwierdził, że program 500 złotych na dziecko może wywołać bardzo silny bodziec popytowy w polskiej gospodarce, co przełoży się na tempo wzrostu szybsze niż planowane 3,8 proc. Szałamacha przypomniał także, że podczas okresu poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości, wzrost gospodarczy przekraczał 5 procent.
Minister dodał również, że sztandarowy program nowego rządu ma, oprócz zwiększenia popytu wewnętrznego, przyczynić się również do powrotu Polaków z emigracji oraz zwiększyć współczynnik dzietności:
Przede wszystkim cieszy demografia. Program ma szansę zatrzymać emigrację i skłonić do posiadania dzieci. Taki jest nasz cel. Ma też zredukować stres związany z posiadaniem większej rodziny.
– zakłada polityk.
Według projektu znowelizowanego budżetu, przyszłoroczny deficyt ma wynieść 54,7 mld złotych (wobec 54,62 mld zakładanego przez poprzedni rząd). Dochody budżetu zaplanowano na poziomie 313 mld złotych, z kolei wydatki mają wynieść 368 miliardów. Udział deficytu w PKB ma osiągnąć 2,8 proc. – nie przekroczy więc progu trzech procent.
Szałamacha poinformował także, że w projekcie na niezmienionym poziomie pozostawiono główne przyszłoroczne założenia makroekonomiczne. I tak inflację zaplanowano na poziomie 1,7 proc., a wzrost gospodarczy – na 3,8 proc. Projekt zostanie przedłożony rządowi już na najbliższym posiedzeniu. Po uzyskaniu akceptacji Rady Ministrów, trafi do Sejmu jako autopoprawka projektu przygotowanego przez rząd PO-PSL.
Źródło: money.pl
Foto: Flickr.com