121 lat temu, 14 lipca 1894 r., miał miejsce pierwszy, historycznie udokumentowany, mecz piłki nożnej między polskimi drużynami. Naprzeciw siebie stanęły młodzieżowe zespoły Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Lwowa i Krakowa. Co ciekawe, spotkanie trwało tylko 6 minut.
Mecz został zorganizowany podczas II „Zlotu Sokoła” we Lwowie w 1894 r. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17, a obserwowało je 3 tys. widzów. Futbolowe zawody zaplanowano dwa lata wcześniej. W tym celu w miejskim parku wybudowano stadion wzorujący się na angielskich budynkach przeznaczonych do rozgrywania meczów piłki nożnej.
Wszyscy zawodnicy wystąpili w jednakowych, białych koszulkach. Różnili się tylko innym kolorem spodenek: Lwów – szary, Kraków – czarne. Kibice nie byli wtedy dobrze zorientowani w zasadach, a mecz według relacji przypominał chaos. Po 6 minutach meczu piłkę w bramce przeciwników umieścił 16-letni lwowianin – Włodzimierz Chomicki. Na wyraźne polecenie Antoniego Durskiego (ówczesnego szefa lwowskiego Sokoła i kierownika zlotu) sędzie zagwizdał… koniec meczu. Jak głosi plotka, wcześniej obie drużyny nie ustaliły czasu gry, a spotkanie było tylko częścią większego sportowego wydarzenia.
Czytaj także: Od narodzin do współczesności – 148. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
Polski czy ukraiński?
Mecz odbył się na ziemiach polskich, choć pod zaborem austriackim. Naprzeciw siebie stanęły polskie miasta, polskie drużyny i w zdecydowanej większości polscy zawodnicy. Mimo tak jasnej sytuacji, Ukraińcy zawłaszczyli sobie datę 14 lipca 1894 r. i stwierdzili, że jest to dzień, w którym narodził się ukraiński futbol.
– Nasz futbol jest starszy niż rosyjski, jest także prawie rówieśnikiem brazylijskiego czy włoskiego. Trzeba o tym wszędzie głośno mówić: niech wszyscy wiedzą, że Ukraina ma wielkie tradycje sportowe i piłkarskie – mówił Leonid Kuczma, prezydent Ukrainy, w 1999 r.
Niestety Polski Związek Piłki Nożnej nic nie zrobił z tą kuriozalną sytuacją. Nawet gdy Ukraińcy w 2004 r. hucznie obchodzili 110. rocznicę pierwszego mieczu piłki nożnej między polskimi drużynami jako Dzień Narodzin Ukraińskiego Futbolu.