Abp Silvano Tomasi, przedstawiciel Watykanu przy ONZ powiedział, że wymierzona w Państwo Islamskie „akcja militarna jest w tym momencie najprawdopodobniej konieczna”. Chodzi o powstrzymanie rzezi chrześcijan w Iraku.
Abp Tomasi przedstawił postulat akcji militarnej w Iraku na antenie Radia Watykańskiego. Ma ona pomóc w powstrzymaniu krwawych represji jakich doświadczają mieszkający tam chrześcijanie. Przedstawiciel Watykanu dodał, że w dłuższej perspektywie istnieje tylko jedno rozwiązanie konfliktu w Iraku. Jest nim „dialog pojednania i akceptacja różnorodności”, które są możliwe jedynie przy istnieniu rządu, który zagwarantuje wszystkim równe prawa. W tym momencie kluczowe jest jednak zapewnienie przetrwania mniejszości chrześcijańskiej.
Abp Tomasi powiedział, że przekonanie „zachodnich sił do podjęcia silnego stanowiska w obronie chrześcijan” było trudnym zadaniem. Wyraził jednak nadzieję, że wraz z docierającymi relacjami okrucieństwa dżihadystów, opinia publiczna Zachodu wymusi na ośrodkach decyzyjnych podjęcie niezbędnych kroków na rzecz „pewnej politycznej, a nawet efektywnej militarnej ochrony” irackich chrześcijan.
Czytaj także: Obama: będziemy bronić chrześcijan, lecz nie wyślemy piechoty
Specjalny wysłannik Ojca Świętego w Iraku
W niedzielę papież Franciszek powiedział na Placu św. Piotra podczas spotkania z wiernymi, że doniesienia z Iraku przyjmuje z przerażeniem i niedowierzaniem. Mówił o tysiącach ludzi brutalnie wypędzonych z domów, o śmierci głodowej dzieci podczas ucieczki, więzieniu kobiet i wielu aktach przemocy oraz niszczeniu zabytków i dziedzictwa religijnego.
W poniedziałek udał się do Iraku specjalny wysłannik Ojca Świętego ks. kard. Fernando Filoni, były nuncjusz w Iraku i Jordanii. Na miejscu spotka się z chrześcijanami, którzy uciekają przed dżihadystami z Państwa Islamskiego.
USA bombardują dżihadystów i zbroją Kurdów
W czwartek ubiegłego tygodnia Barack Obama zezwolił stacjonującym w regionie amerykańskim siłom lotniczym na dokonanie bombardowań pozycji bojowników z ISIL. Decyzję tłumaczył nieprzewidywalnymi sukcesami ofensywy Państwa Islamskiego.
>>Czytaj także: Erdogan prezydentem Turcji: Nowy okres w historii kraju
Lotnictwo USA zbombardowało w piątek pozycje artylerii dżihadystów, która prawdopodobnie miała być wykorzystana przy ataku na miasto Ibril, stolicę irackiego Kurdystanu. Kolejne cztery naloty miały miejsce w sobotę.
Wysoki rangą urzędnik Białego Domu poinformował w poniedziałek, że Stany Zjednoczone podjęły decyzję o dozbrojeniu Kurdów w Iraku. Wsparcie ma im pomóc w walce z ofensywą bojowników Państwa Islamskiego.
Źródło: fronda.pl; wmeritum.pl
Fot.: Commons Wikimedia/Andreas Tille