Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty. Przepisy umożliwiają lekarzom wystawianie recept bez bezpośredniego badania pacjenta. W jaki sposób?
„Celem ustawy jest wdrożenie e-recepty – jednej z kluczowych e-usług, stanowiącej element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce, odbywającego się w ramach projektu ‘Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych’” – informuje Kancelaria Prezydenta.
Głównym zadaniem projektu ma być wdrożenie systemów informatycznych, które pozwolą usprawnić procesy związane z planowaniem i realizacją świadczeń zdrowotnych. Przepisy umożliwią m.in. wystawianie recept bez osobistego badania pacjenta.
„Przedmiotowa ustawa umożliwia wystawienie recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia oraz zlecenia na wyroby medyczne, jako kontynuacji zaopatrzenia w wyroby medyczne, nie tylko po osobistym zbadaniu pacjenta, ale również po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności” – wyjaśnia Kancelaria.
Wiceminister @jciesz : Zależy nam by system e-recepty był wprowadzony stopniowo. W tej chwili pilotaż trwa w Siedlcach i Skierniewicach, kiedy tylko będziemy gotowi ten system zostanie rozszerzony. pic.twitter.com/uiTpBtO8VZ
— Ministerstwo Zdrowia (@MinZdrowia) 19 marca 2018
Wiceminister @jciesz : Do pilotażu e-recepty dołączyły zgodnie z planem 34 apteki z Siedlec. Zainteresowanie było tak duże, że zgodziliśmy się na zwiększenie liczby aptek biorących udział w pilotażu.
— Ministerstwo Zdrowia (@MinZdrowia) 19 marca 2018
Od ponad miesiąca w Siedlcach i Skierniewicach prowadzony jest pilotaż programu. W miastach tych już od maja będą wystawiane e-recepty. Zgodnie z planami elektroniczne recepty pojawią się w całej Polsce od 2020 roku.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od jej ogłoszenia.