12 czerwca uruchomiono Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Porozumienie w tej sprawie zawarto pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów, Związkiem Banków Polskich i przedstawicielami Visa i Mastercard. To kolejny etap, mający na celu upowszechnienie tego płatności cyfrowych wśród Polaków.
Rząd uruchomił program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. 12 czerwca ministerstwo rozwou, organizacje płatnicze oraz Związek Banków Polskich zawarło w tej sprawie porozumienie. Program ma na celu ułatwić firmom rozpoczęcie przyjmowania płatności elektronicznych.
W Polsce nie będzie konkurencyjnej gospodarki opartej na innowacjach bez szybkiego i wygodnego dostępu do cyfrowych płatności. Każdy z nas ma prawo do tego, żeby w sklepie czy urzędzie zapłacić kartą lub telefonem. Chcemy w Polsce znacząco zwiększyć obrót bezgotówkowy, a do tego niezbędne jest rozszerzenie systemu akceptacji kart płatniczych i innych instrumentów płatniczych – powiedział Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju.
Czytaj także: Czy czeka nas przyszłość bez fizycznego pieniądza?
Jak wskazuje ministerstwo rozwoju, poziom obrotu bezgotówkowego jest obecnie jednym z wskaźników rozwoju gospodarczego państwa. W Polsce, pomimo pozytywnych prognoz rozwoju, przedsiębiorcy chcący wprowadzić transakcje bezgotówkowe, musieli się mierzyć z wieloma utrudnieniami. Porozumienie ma za zadanie upraszczać im drogę m.in. w uruchamianiu terminali płatniczych umożliwiających płatności cyfrowe.
Ministerstwo przypomina, że w naszym kraju mamy do czynienia ze wzrostem płatności bezgotówkowych. 10 lat temu stanowiły one tylko 2 proc. obecnie ich udział stanowi ponad 20 proc. Tegoroczne dane wskazują, że Polacy posiadają ponad 37 mln kart płatniczych, a liczba transakcji w drugiej połowie 2016 roku wynosiła już 2,1 mld.