Rośnie skala ubóstwa wśród szwedzkich emerytów. Według prognoz, w ciągu najbliższych czterech lat liczba starszych osób z najniższą emeryturą wzrośnie o ok. 20%.
Dotyczy to głównie ludzi, którzy przybyli do Szwecji w późniejszym wieku i nie uzbierali zbyt dużej sumy na swoim koncie emerytalnym. Według wyliczeń szwedzkiego odpowiednika ZUS, po opłaceniu podatku najniższe emerytury będą się wahały między 4500-5000 Koron szwedzkich ( ok. 2 500 zł).
Pensionsmyndighetens (odpowiednik polskiego ZUS) wyliczył, że liczba emerytów i rencistów z najniższymi dochodami wzrośnie o ponad 20 procent, z 19 400 w roku 2015 do 23 500 w 2019 roku.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Zauważamy wzrost wypłat świadczeń emerytalnych. Nasze prognozy opieramy głównie statystykach imigracji i emigracji
– mówi Ole Settergren, ze szwedzkiej agencji zajmującej się wypłatą świadczeń dla osób starszych.
ZOBACZ TAKŻE: Przedsiębiorcy krytycznie oceniają system podatkowy
Szwedzki system emerytalny różni się od polskiego. Składa się z dwóch wariantów świadczeń: emerytury dochodowej i gwarantowanej.
Emeryturę dochodową można pobierać po ukończeniu 61 roku życia. Jest oparta na łącznej kwocie oszczędności, którą się zgromadziło w ciągu całego życia. Wysokość emerytury dochodowej determinują uprawnienia emerytalne posiadane w dniu przejścia na emeryturę. Można też kontynuować pracę, co zwiększa kwotę tego świadczenia.
Emerytura gwarantowana jest podstawową emeryturą zabezpieczającą dla wszystkich tych osób, których oszczędności w ciągu całego życia były niskie, lub które nie miały żadnych dochodów. O emeryturę gwarantowaną można się domagać od wieku 65 lat. Aby otrzymać pełną emeryturę gwarantowaną, trzeba mieszkać w Szwecji od swoich 25 urodzin do wieku 65 lat (minimum 40 lat).
W rozmowie dla szwedzkiego radia Sveriges, Lenka Deli Para – emerytka mieszkająca w Göteborgu powiedziała:
Nie mogę sobie pozwolić, żeby pójść do teatru. Po opłaceniu czynszu, na leki i jedzenie niewiele już zostaje.
źródło: bankier.pl, sverigesradio.se, infor.pl
fot. pixabay.com