Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zdecydował, że ws. więzień CIA Polska naruszyła m.in. zakaz stosowania tortur i nieludzkiego traktowania. Wyrok nie jest prawomocny.
Trybunał w Strasburgu ogłosił pisemne wyroki w sprawie skarg na Polskę złożonych przez Abu Zubajdę i al-Nashiriego, którzy twierdzą, że w latach 2002-2003 byli przetrzymywani i torturowani w tajnych więzieniach CIA znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej. Polskie władze miały udzielić przyzwolenia na działania amerykańskich służb.
Trybunał w Strasburgu jednogłośnie przychylił się do skargi i zdecydował, że Polska ma wypłacić odszkodowania w wysokości 100 tys. euro dla al-Nashiriego i 130 tys. euro dla Abu Zubajdy.
Czytaj także: Obama: Torturowaliśmy ludzi
Adwokaci skarżących powoływali się na Europejską Konwencję Praw Człowieka, której przepisy miały zostać złamane przez Polskę. Chodzi szczególnie o zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego, poszanowania prywatności, prawo do uczciwego procesu i „skutecznego środka odwoławczego” oraz prawo do życia (w związku z tym, że sąd USA może im wymierzyć karę śmierci). Zaskarżono też przewlekłość i nieefektywność prowadzonego od 2008 roku śledztwa.
Polska wnosiła o oddalenie skarg ze względu na toczące się w Polsce śledztwo w tej samej sprawie, a wcześniejsze działania rządu mogłyby wpłynąć na prokuraturę. Wyrok nie jest prawomocny. Polska może odwołać się do Wielkiej Izby ETPC.
Źródło: rp.pl
Fot.: Commons Wikimedia/CherryX