W Wenezueli kryzys dotknął także służbę zdrowia. Brakuje lekarstw, podstawowego sprzętu medycznego, a z powodu braku prądu wiele zabiegów nie może zostać przeprowadzonych.
Stuart Ramsay, korespondent Sky News w Wenezueli zrobił niedawno reportaż na temat stanu tamtejszej służby zdrowia. Udało mu się nakręcić film, który pokazuje jak fatalny jest stan tamtejszych szpitali.
Brak lekarstw i sprzętu
Obecny stan wenezuelskiej służby zdrowia jest konsekwencją trwającego już wiele miesięcy kryzysu. Szpitale nie są zaopatrywanie nie tylko w sprzęt i lekarstwa, lecz także w środki czystości i higieny. Z powodu suszy w wielu szpitalach nie ma dostępu także do czystej bieżącej wody.
Brak wody ma także wpływ na niedostateczne zaopatrzenie kraj w energię, ponieważ duża część prądu jest generowana przez elektrownie wodne. W wielu szpitalach przestały działać chłodnie, w których przetrzymywane są zwłoki. Wiele z nich leży bezpośrednio na korytarzach.
Jeden z czołowych specjalistów z wenezuelskiego szpitala onkologicznego stwierdził, że około połowa zmarłych pacjentów umarła tylko z powodów niedostatecznej higieny i braku zapewnienia podstawowych środków medycznych.
Trzeba liczyć na rodzinę
Personel szpitalny nie jest w stanie zapewnić pacjentom odpowiedniej ilości jedzenia, lekarstw, jak również podstawowych środków higieny, takich jak mydło i woda. Jedyne co mogą dać to podstawowa diagnostyka medyczna w warunkach dalece odbiegających od normy.
ZOBACZ CAŁY FILM:
Wenezuelska gospodarka jest oparta głównie na handlu ropą naftową. Szacuje się, że stanowi ona 95% łącznego eksportu. Ostatnie spadki cen tego surowca na światowym rynku musiały się odbić na kondycji finansowej państwa.
Socjalistyczny ustrój państwa, kontynuowanie przez prezydenta Nicolasa Maduro polityki zmarłego Hugo Chaveza powoduje, że kraj nie może zacząć się rozwijać, mimo posiadanych ogromnych złóż ropy. Spadek cen ropy powoduje, że nie są oni w stanie zaimportować odpowiedniej ilości podstawowych dóbr, takich jak żywność czy lekarstwa.
Problemy z płynnością finansową będą dodatkowo utrudnione faktem, że pod koniec roku rząd będzie musiał spłacić 5 miliardów dolarów z tytułu zaciągniętych pożyczek. Obecnie szacuje się, że poziom rezerw walutowych jest najniższy od dwunastu lat.
ZOBACZ TAKŻE: W Wenezueli brakuje cukru. Coca-Cola wstrzymała produkcję napojów
Ostatnie wybory do wenezuelskiego kongresu mocno zachwiały pozycją prezydenta. W grudniowych wyborach partia sprzyjająca obecnej polityce Nicolasa Maduro poniosła porażkę, a nowo wybrany kongres, niechętny jego polityce, domaga się jego odwołania. Może być to jednak trudne ze względu na fakt, że większość sędziów Sądu Najwyższego została powołana właśnie przez obecnego przywódcę. W Wenezueli obowiązuje system prezydencki.
ZOBACZ TAKŻE: Wenezuela nie jest w stanie dodrukowywać własnej waluty. Inflacja ma wzrosnąć do 500%