1. Jest ona korzystna przedsiębiorców. Będą oni mogli wypełniać jedną, prostą deklarację zawierającą składkę na ubezpieczenie zdrowotne i podatek dochodowy. Oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy w zakładach pracy.
2. Wspiera rodzinę. Według projektu ustawy ulga na każde dziecko będzie wynosić 40 tysięcy złotych i będzie można ją wykorzystać w okresie od momentu poczęcia dziecka, do ukończenia przez nie 25 roku życia. Oznacza to kwotę niemal 130 złotych miesięcznie.
3. Daje szansę młodych pracownikom. Osoby w wieku pomiędzy szesnastym, a dwudziestym czwartym rokiem życia będą mogły otrzymać zwrot ponad połowy zapłaconego podatku. Obecnie bezrobocie wśród młodych Polaków sięga dwudziestu siedmiu procent. Dla tych, wchodzących na rynek pracy osób jest to szczególny powód do poparcia ustawy.
4. Likwiduje PIT. Koniec z wypełnianiem co roku deklaracji podatkowej, kolejkami w urzędach i sprawach sądowych z powodu źle wypełnionej deklaracji.
>> Gruza: Zaangażujemy w akcję wszystkich zdrowo myślących ludzi. Polska bez PIT!
5. Wpływa na poprawę świadomości finansowej obywateli. Otrzymanie przez podatnika listu z informacją o wygenerowanym podatku dochodowym, kwocie ulg, statystycznym obciążeniu innymi podatkami, wzroście poziomu długu publicznego na obywatela, stanie konta ZUS i przyszłej emeryturze będzie dla Polaków korzystne.
6. Likwiduje niepotrzebną biurokrację. Obecnie utrzymanie Urzędów Skarbowych kosztuje budżet państwa ponad 2,5 miliarda złotych, a liczba urzędników zajmujących się deklaracjami podatkowymi wynosi około 36 tysięcy osób. Wprowadzenie ustawy „Polska bez PIT” będzie oznaczać zmniejszenie zapotrzebowania na zatrudnienie w tych urzędach. Łatwość wypełnienia przez pracodawcę deklaracji podatkowej uprości obecnie działający system biurokracji.
7. Jest przystosowany do internetu. Przesyłanie deklaracji, wniosków i oświadczeń oraz rozliczanie ulg podatkowych będzie można w prosty sposób załatwić przez specjalny portal internetowy.
8. Podatek od Funduszu Płac jest podatkiem liniowym. Koniec z różnymi stawkami podatkowymi. Każdy obywatel będzie płacił jedną, 32 procentową składkę przekazywaną na fundusz płac i ubezpieczenie społeczne.
>> Oficjalna strona akcji „Polska bez PIT”
9. Przekazuje podatek dochodowy gminie zamieszkania.
10. Pozwala podzielić jeden procent podatku na kilka organizacji – maksymalnie 10. Jeśli zastanawiasz się, czy wspomóc Stowarzyszenie KoLiber, Instytut Misesa, czy Fundację Wolności i Przedsiębiorczości – możesz pójść na kompromis i wesprzeć wszystkich po trochu.
~ Karol Handzel Obserwuj @HandzelKfot: Polska bez PIT wmeritum.pl oficjalnym patronem medialnym akcji Polska bez PIT