We wtorek 23 października Sejm zajmie się projektem ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W projekcie przedłożonym przez posłów PiS zapisano, że 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, posłowie zajmą się projektem dziś w godzinach 22-22.30.
11 listopada jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. Autorzy projektu podkreślają, że 11 listopada w tym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym. Zgodnie z projektem ustawy dzień 12 listopada 2018 r. jest uroczystym świętem narodowym oraz dniem wolnym od pracy.
W projekcie posłowie PiS podkreślili, że Narodowe Święto Niepodległości, to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.
„Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej” – czytamy w projekcie.
Czytaj także: Sejm zdecydował. 12 listopada dniem wolnym od pracy. Nie wszyscy mogą z niego skorzystać
Część Polaków nie skorzysta z wolnego
Nawet jeśli posłowie zaakceptują projekt, a 12 listopada zostanie jednorazowo ogłoszony dniem wolnym od pracy, nie wszyscy Polacy będą mogli skorzystać z przedłużonego weekendu. Wynika to z zapisów ustawy.
„W dniu 12 listopada 2018 roku nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”- czytamy w projekcie.
Oznacza to, że w poniedziałek po święcie niepodległości, do pracy pójdą m.in. pracownicy sklepów, centrów handlowych i supermarketów.
100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań. A także reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.