Sejm przyjął projekt ustawy, który ustanawia 12 listopada 2018 r. jednorazowo dniem wolnym od pracy. Ma to związek z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego.
We wtorek 23 października Sejm zajął się projektem ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W projekcie przedłożonym przez posłów PiS zapisano, że 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy.
Autorzy projektu podkreślali, że 11 listopada w tym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym. Zgodnie z projektem ustawy dzień 12 listopada 2018 r. jest uroczystym świętem narodowym oraz dniem wolnym od pracy.
23 października odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy. Posłowie zaakceptowali go, a 12 listopada został jednorazowo ogłoszony dniem wolnym od pracy. Za projektem głosowało 233 posłów, przeciw było 105, a wstrzymało się 77. Przeciw byli głównie posłowie opozycji.
Czytaj także: 12 listopada dniem wolnym od pracy? Dziś zdecyduje o tym Sejm
12 listopada dniem wolnym od pracy. Kto nie skorzysta?
Nie wszyscy Polacy będą mogli skorzystać z przedłużonego weekendu. Wynika to z zapisów ustawy.
„W dniu 12 listopada 2018 roku nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”- czytamy w projekcie.
Oprócz osób, które zwyczajowo pracują w dni świąteczne takich jak m.in. policjanci, lekarze, kierowcy autobusów miejskich czy pracownicy lotnisk, z przedłużonego weekendu nie będą mogli także skorzystać pracownicy handlu.
Oznacza to, że w poniedziałek po święcie niepodległości do pracy pójdą m.in. pracownicy sklepów, centrów handlowych i supermarketów.
100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań. A także reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.