Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że coraz częściej szeregi bezdomnych zasilają ludzie młodzi i osoby z wyższym wykształceniem.
Gazeta „Metro” podała wyniki spisu bezdomnych, przeprowadzanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w noclegowniach i ośrodkach pomocy w okresie zimowym. Wynika z niego, że w całym kraju jest 30,7 tys. bezdomnych. 70 proc. z nich korzysta z instytucji pomagającym bezdomnym.
Osoby bez dachu nad głową żyją głównie w dużych miastach, gdzie istnieje lepszy dostęp do placówek pomocy i możliwości dorywczej pracy. Zdecydowana większość bezdomnych to mężczyźni (80 proc. – 24,5 tys.), 14 proc. stanowią kobiety. Dzieci bez domu jest w naszym kraju 1,5 tys. Najwięcej bezdomnych jest w wieku 51-60 lat (33 proc.). Osoby przed 30. rokiem życiem stanowią 12 proc. osób nieposiadających domu. Wśród bezdomnych 4 proc. ludzi to Ci, którzy ukończyli 70 lat.
Jak się okazuje, ponad 5 proc. bezdomnych ma stałe zatrudnienie. 39 proc. korzysta z zasiłków pomocy społecznej. Dla 17 proc. źródłem utrzymania są świadczenia społeczne – renty, emerytury.
2 proc. bezdomnych to osoby z wyższym wykształceniem (580). Największą grupę stanowią bezdomni z wykształceniem zawodowy (44 proc.). 33 proc. posiada podstawowe wykształcenie, a 16 proc. średnie.
Czytaj także: Nigel Farage odrzuca propozycję pojedynku z polskim księciem