Minął rok od kiedy Jana Pawła II wyniesiono na ołtarze. Wraz z nim kanonizowano innego papieża, Jana XXIII. Uroczystości kanonizacyjne zgromadziły na Placu Św. Piotra ok. 800 tys. osób.
Papieża z Polski kanonizowano 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Święto to, zostało ustanowione właśnie przez św. Jana Pawła II. W lipcu 2013 r. Kongres Spraw Kanonizacyjnych wydał dekret o uznaniu cudu dokonanego przez Ojca Świętego. Papież-Polak uzdrowił chorą na tętniaka mózgu kobietę z Kostaryki. Tym samym rozpoczął się proces kanonizacyjny.
– Papież Benedykt XVI słusznie zauważył przed trzema laty, w dniu beatyfikacji swojego poprzednika, że to, o co Jan Paweł II prosił wszystkich, to znaczy, by się nie lękać i otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi, sam uczynił jako pierwszy: „otworzył Chrystusowi społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, z siłą giganta — siłą, którą dawał mu Bóg — odwracając tendencję, która mogła się wydawać nieodwracalna (…) W pełni utożsamiam się z tymi słowami Benedykta XVI – mówił dzień przed kanonizacją Jana Pawła II papież Franciszek.
Czytaj także: 10 lat temu zmarł św. Jan Paweł II
Na uroczystościach kanonizacyjnych zgromadziło się ok. 800 tys. osób. Włoskie media wydarzenie nazwały kanonizacją stulecia, gdyż brało w niej udział dwóch papieży: Franciszek i emerytowany papież Benedykt XVI.
Jak zaczynał Jan Paweł II?
Papież-Polak był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch, poprzednim był Anglik – Hadrian IV. Konklawe rozpoczęło się 14 października 1978 roku. Wzięło w nim udział 111 księży kardynałów elektorów. Karol Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu 16 października 1978 roku. Mimo że początkowo nie był stawiany w gronie faworytów, wygrał zdobywając około 99 głosów. O godzinie 18:44 kardynał Pericle Felici ogłosił:
– Zwiastuje wam radość wielką – Mamy Papieża – Karol, Świętego Rzymskiego Kościoła kardynał Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II.
Tłum zamarł, niewielu zdawało sobie sprawę kim był nowy papież. Po chwili niepewności następca św. Piotra wyłonił się i przemówił:
– Najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, ale jednocześnie jakże bliskiego poprzez komunię w chrześcijańskiej wierze i tradycji […]. Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym… naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie – mówił wtedy nowo wybrany papież.
Tymi słowami Jan Paweł II podbił serca wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra. Zdobył ich sympatię i ukazał wiernym w ten sposób jak wyglądać będzie jego pontyfikat, który zmienił oblicze świata.
Tak włoska prasa, a dokładnie dziennik „Corriere della Sera” opisywał reakcję ludzi na wieść o wyborze Karola Wojtyły :
– Wydaje się, że Rzym chce zgotować nowemu papieżowi specjalne przyjęcie, aby mógł się poczuć jak u siebie, żeby wiedział, że znalazł się w mieście, które mu dobrze życzy i nie da mu odczuć oddalenia od jego ojczyzny, jego ludu, jego wiernych.
Kilka dni później Jan Paweł II w homilii podczas mszy inaugurującej pontyfikat wypowiedział słowa będące idealnym podsumowaniem jego późniejszych działań:
– Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoje. Nie lękajcie się! – apelował wtedy Jan Paweł II.
Śmierć papieża Polaka
Papież umarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37. Miał 84 lata. Przy jego łóżku znajdowali się wtedy: abp Stanisław Dziwisz – sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń – jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki, siostry sercanki i bliska przyjaciółka papieża-Polaka dr Wanda Półtawska.
Św. Jan Paweł II był 264 papieżem. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Dłużej na tronie papieskim zasiadał tylko św. Piotr i bł. Pius IX. Szacuje się, że na audiencjach generalnych przyjął około 18 milionów ludzi.
Czytaj także: 2015 rok będzie rokiem św. Jana Pawła II