997 lat temu, 14 sierpnia 1018 r. wojska Bolesława Chrobrego zdobyły Kijów, a sam (wówczas) książę według legendy wyszczerbił swój miecz o bramę tego miasta.
Geneza
W 1013 r. wielki książę kijowski nakazał uwięzić swojego syna Świętopełka, jego żonę (nieznaną z imienia córkę król Bolesława Chrobrego) oraz biskupa kołobrzeskiego Reinberna (który zmarł w więzieniu). Świętopełk wydostał się z więzienia po śmierci swego ojca w 1015 r., jednak został pokonany przez swojego młodszego brata Jarosława I Mądrego. W 1017 r. uderzyli bezskutecznie na polski Brześć.
Czytaj także: Kiedy po raz pierwszy użyto określenia \"Polska\"?
Przebieg
W 1018 zakończyły się trwające 15 lat wojny z Niemcami. W tym samym roku Bolesław Chrobry zebrał armię złożoną z 300 Niemców pod wodzą Zygfryda (syna Hoddona, tego, którego pobiliśmy w 972 r. pod Cedynią), 500 żołnierzy węgierskich oraz 1 tys. Pieczyngów (lud koczowniczy na północ od Kaukazu, czyli południowi sąsiedzi Rusinów). Bolesław miał jeszcze ok. 3-5 tys. własnych wojsk oraz stronników Świętopełka. Jarosław dysponował podobnymi siłami co Bolesław, a na dodatek był wspierany przez Waregów.
Pierwsza bitwa miała miejsce pod Wołyniem 22 lipca, gdzie Polacy zadali Jarosławowi duże straty. 14 sierpnia mieszkańcy Kijowa otwarli bramy przed Bolesławem.
Skutki
Powracający Bolesław zagarnął Grody Czerwieńskie. Natrafił też – zdaniem Galla Anonima – na wojska Jarosława i po raz kolejny je rozbił. W 1019 r. Jarosław uderzył z Nowogrodu na Świętopełka i przepędził go, a ten został zabity uciekając po raz kolejny na dwór teścia.
Bolesław widząc to podpisał z Jarosławem pakt o nieagresji. kto był zwycięzcą? Po części obie strony. A kto przegranym? Świętopełk. Bolesław złupił jedno z najbogatszych miast Europy Wschodniej. Przyłączył Grody Czerwieńskie oraz wielu Rusinów przyłączyło się do Polaków. W 1031 r. Jarosław odzyskał Grody Czerwieńskie, a sam panował na tronie Rusi. Świętopełk popadł w zapomnienie.
Szczerbiec
Warto dodać, że Szczerbiec, miecz koronacyjny władców Polski miał być dany Bolesławowi przez Ottona III, a ten miał go wyszczerbić na kijowskiej bramie, jednak większość historyków twierdzi, że miecz ten powstał dopiero na przełomie XII i XIII stulecia.
Czytaj także: Grób wojownika sprzed 1000 lat odkryty w Sandomierzu