Muzeum Czartoryskich w Puławach otrzymało zgodę od Fundacji Książąt Czartoryskich na czasowe przyjęcie eksponatów, które 184 lata temu stanowiły stałą kolekcję dzieł uzbieranych przez ród magnacki. Wystawa potrwa kilka lat.
Po upadku Powstania Listopadowego większość kolekcji została przewieziona do Paryża, by ponownie wrócić do Polski – do Krakowa. Część przedmiotów będzie można podziwiać od czerwca tego roku. Zbiór muzealny stanowią dzieła sztuki, militaria, pamiątki polskich królów i magnatów. Całość zostanie eksponowana w sali kamiennej, rycerskiej i gotyckiej Pałacu Czartoryskich. Zarządcy Muzeum Nadwiślańskiego zakładają ponowne otwarcie Świątyni Sybilli oraz Domku Aleksandryjskiego, które w ostatnich latach przeszły kapitalny remont. W planach jest również utworzenie punktu gastronomicznego, sklepu oraz szczegółowej mapy kompleksu pałacowo-parkowego.
Puławy, obok Kazimierza Dolnego, Janowca i Nałęczowa, są ważnym punktem wycieczek turystów odwiedzających Powiśle puławskie. Kompleks pałacowo-parkowy rodu Czartoryskich jest miejscem ciekawym i urokliwym. Świątynia Sybilli od swojego założenia była pierwszym polskim „muzeum narodowym”. Powstała w latach 1789-1801 jako Świątynia Pamięci. W Świątyni Sybilli księżna Izabela gromadziła pamiątki rodzinne Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich oraz pamiątki po wielkich Polakach, które miały przypominać po rozbiorach Polski pełną chwały przeszłość narodową.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Źr.: Dziennik Wschodni
Fot.: Ghalas / wikimedia commons