Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN prowadzi kolejne poszukiwania miejsc pochówku ofiar komunizmu. Po „Łączce” przyszedł czas na prace na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie i na terenie kwatery nr 14 Cmentarza Garnizonowego przy ul. Giełguda w Gdańsku.
9 lipca 2015 r. naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili ekshumacje na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W miejscu prawdopodobnego zagrzebania Żołnierzy Wyklętych, w latach 70-tych pogrzebano nad nimi dwie inne osoby. Właściciele pomnika wyrazili jednak zgodę na czasową ekshumację swoich bliskich, co umożliwiło rozpoczęcie prac Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN. W ich trakcie ujawniono szczątki kilku osób, które po wydobyciu zostały poddane oględzinom medyczno-sądowym. Prawdopodobnie odnaleziono oficerów II Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kapitana Waleriana Tumanowicza i podpułkownika Alojzego Kaczmarczyka. Obaj zostali straceni w więzieniu przy Montelupich w 1947 r. Urząd Bezpieczeństwa przekazał zwłoki do Zakładu Anatomii Opisowej Uniwersytetu Jagiellońskiego zmieniając tożsamość zamordowanych.
– Już po zamordowaniu – 13 listopada 1947 roku – w więzieniu Montelupich dokonano sfałszowania ich nazwisk i informacja z takimi fałszywymi danymi została przekazana do Urzędu Stanu Cywilnego, a także do Zakładu Anatomii Opisowej, gdzie te zwłoki były przez jakiś czas przeznaczone do badań studentów medycyny – powiedział Marcin Kasprzycki, historyk z krakowskiego oddziału IPN.
Czytaj także: IPN chce przeniesienia współczesnych grobów z Łączki, by skończyć ekshumacje ofiar komunizmu
– Mając na uwadze osoby represjonowane ze względów politycznych czy skazane na karę śmierci za działalność polityczną oraz osoby, które w jakiś sposób poniosły śmierć w różnych działaniach operacyjnych Urzędu Bezpieczeństwa, KBW czy wojska, to może być kilkadziesiąt osób – dodał Marcin Kasprzycki.
Czytaj także: Ekshumacje Żołnierzy Wyklętych: na szczoteczce do zębów list z celi śmierci
20 lipca 2015 r. początek II etapu prac na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku
Natomiast w poniedziałek, 20 lipca 2015 r. rozpocznie się II etap prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terenie kwatery nr 14 Cmentarza Garnizonowego przy ul. Giełguda w Gdańsku. Ich celem będzie również odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku w latach 40. Ekshumacje przeprowadzą naukowcy z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku we współpracy ze specjalistami z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu oraz firmy archeologicznej Tempus.
GALERIA ZDJĘĆ Z EKSHUMACJI NA CMENTARZU RAKOWICKIM W KRAKOWIE: