W czasie renowacji zawilgoconych murów Arsenału Miejskiego w Krakowie robotnicy odkryli kamienny tunel z XV lub XVI wieku. Archeolodzy badają jego pochodzenie w miejscu gdzie kończy się kanał, czyli pod kościołem pijarów.
Archeolog Jacek Pierzak – kierujący pracami badawczymi – twierdzi, że tunel był wyjściem ewakuacyjnym, które prowadziło poza mury obronne lub kanałem ściekowym odprowadzającym nieczystości.
– W przypadku potwierdzenia którejś z dwóch hipotez mielibyśmy do czynienia z małą rewelacją naukową. Najstarsze kamienne kanały blokowe z XVI wielu odnaleziono w Bolesławcu. Te odnalezione w Krakowie są zachowane w znakomitym stanie i mogą być starsze niż te z Bolesławca i starsze niż Arsenał. A gdyby miało się okazać, że to tzw. wycieczka, to byłaby prawdziwa sensacja – mówił naukowiec.
Czytaj także: Niezwykłe odkrycie: osada sprzed 3,5 tys. lat na terenie Polski. „Była otoczona kilkumetrowym, kamiennym murem”
W najbliższych dniach zostanie zadecydowane co dalej stanie się z tunelem i w jakim kierunku potoczą się prace archeologiczne.
Czytaj także: 242 lata temu zostali skasowani Jezuici