Ustępujący prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zwiększającą od 2016 r. wydatki na armię do co najmniej dwóch proc. PKB. Jest to realizacja ustaleń ze szczytu NATO w Newport.
Zmiany przewidują nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych, w ramach której wydatki Polski na obronność mają wzrosnąć do poziomu co najmniej dwóch proc. PKB z roku poprzedniego. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od roku 2016.
.@prezydentpl podpisał ustawę zwiększającą budżet obronny #2procPKB: http://t.co/v9WZRR3O4J @TomaszSiemoniak pic.twitter.com/Ycpqcu5cK8
Czytaj także: Polska zwiększa nakłady na swoją armię. Prezydent podpisał ustawę
— Ministerstwo Obrony (@mon_pl) lipiec 23, 2015
Ministerstwo Obrony Narodowej szacuje, że w związku z nowelizacją ustawy, wydatki na obronność powinny wzrosnąć o ok. 1 mld zł. Obecnie wynoszą one ok. 32 mld zł co stanowi 1,95 proc. PKB. Podpisana przez Komorowskiego ustawa jest połączeniem projektu rządowego i dwóch projektów posłów z PiS i PSL.
Czytaj także: Przyszły dowódca wojsk lądowych USA: Tylko Rosja może zniszczyć USA
Decyzja o podniesieniu wydatków na obronność jest realizacją postanowień zeszłorocznego szczytu NATO w Newport. Ustalono wtedy, że państwa sojusznicze, które na obronność wydają mniej, zwiększą swoje wydatki do co najmniej dwóch proc. PKB w przeciągu dziesięciu lat. Zmiany zapowiadali też premier Ewa Kopacz i prezydent Bronisław Komorowski.