Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej prowadzi rozmowy z ING oraz pozostałymi obligatoriuszami w sprawie ustabilizowania sytuacji finansowej spółki – podał w dzisiejszym komunikacie zarząd JSW.
Negocjacje mają związek z zażądaniem przez ING wprowadzenia w życie tzw. „opcji put”, polegającej na tym, że firma ta wystąpiła w poniedziałek do reszty obligatoriuszy o wcześniejszy wykup posiadanych przez nią obligacji JSW. Łączna wartość rzeczonych instrumentów finansowych wynosi 26,3 mln PLN oraz 12,95 mln USD. W związku z tym, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zwrócił się do posiadaczy obligacji o zawarcie jak najszybciej umowy o współpracy, która miałaby trwać do końca października.
Rzeczniczka spółki, Katarzyna Jabłońska-Bajer zaznaczyła, iż ING może zrealizować „opcję put” już w ciągu dziesięciu dni roboczych od momentu jej skutecznego doręczenia, co nastąpić może 21 września. W komunikacie, Jabłońska-Bajer poinformowała ponadto:
Czytaj także: O sytuacji w Kompanii Węglowej i rządowym programie naprawczym
Zarząd JSW SA prowadzi rozmowy z ING oraz pozostałymi obligatariuszami o ustabilizowaniu sytuacji finansowej Grupy JSW, w tym wstrzymaniu realizacji opcji put przez ING. Zarząd wystąpił do obligatariuszy z propozycją zawarcia w jak najkrótszym terminie umowy o współpracy, która obowiązywałaby do końca października. Celem tej umowy jest ustabilizowanie sytuacji finansowej Grupy JSW oraz umożliwienie spółce przygotowania planu restrukturyzacji biznesowej i finansowej.
Zdaniem zarządu, z rozmów ze wszystkimi pozostałymi obligatoriuszami wynika, iż chcą oni nadal wspierać spółkę i uczestniczyć w przygotowywaniu planu restrukturyzacji, co jest równoznaczne z akceptacją umowy o współpracy. Kłopoty z ING nie są jedynym problemem JSW. W ubiegłym tygodniu ze względu na stan zdrowia ze stanowiska zrezygnował prezes Edward Szlęk, zaledwie po czterech miesiącach pełnienia funkcji. Wczoraj z kolei rezygnację z pełnienia stanowiska zastępcy prezesa do spraw ekonomicznych złożył Robert Kozłowski. Konkursy na oba zwakowane stanowiska mają zostać wkrótce rozpisane.
Notowana na GPW JSW jest jedną z trzech największych polskich spółek węglowych. W jej skład wchodzi pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy i węgiel energetyczny. Grupa łącznie zatrudnia ponad 35 tysięcy osób, a w pierwszym półroczu bieżącego roku jej kopalnie wyprodukowały w sumie 7,77 mln ton węgla. Mimo ograniczenia kosztów, JSW zanotowało za pierwsze sześć miesięcy roku stratę netto w wysokości 623,5 miliona złotych…
Źródło:wGospodarce.pl
Foto: hanys90/wikiMedia