Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP opublikowało na swojej stronie informacje dotyczące procesu udzielania ochrony uchodźcom z Syrii i Erytrei.
Przygotowane zestawienie pytań i odpowiedzi zawiera wszystkie najważniejsze szczegóły związane z przyjmowaniem przez Polskę uchodźców i imigrantów z krajów Afryki Wschodniej i Bliskiego Wschodu. Jak zatem wygląda sytuacja?
Państwo Polskie przyjmie ostatecznie od 6500 do 6800 osób. Będą to głównie osoby przybywające obecnie na terenie Włoch i Grecji. Proces trwał będzie przez 2 lata, a zacznie się z początkiem 2016 roku. Uchodźcy przyjeżdżać będą do naszego kraju w grupach liczących nie więcej niż 150 osób. Wybóru kandydatów do przesiedlenia będzie dokonywał Szef Urzędu ds. Cudzoziemców. Po przyjeździe do Polski, przesiedleńcy trafią najpierw do jednego z 11 otwartych ośrodków Urzędu ds. Cudzoziemców. Tam zostaną objęci różnymi programami mającymi na celu przysposobić ich do funkcjonowania w naszym kraju i współżycia z jego społeczeństwem.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Ministerstwo zapewnia, że każdy z kandydatów zostanie najpierw dokładnie sprawdzony m.in. pod kątem przynależności do ugrupowań o charakterze terrorystycznym oraz zostanie zweryfikowana jego tożsamość. Polska w każdej chwili może odmówić przyjęcia danej osoby. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskim obywatelom.
Według MSW do naszego kraju trafią jedynie osoby, które posiadają uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w kraju, z którego pochodzą. Nie będziemy przyjmować imigrantów ekonomicznych. Ponadto mamy mieć zapewnioną możliwość wpływania na to, kto będzie do nas przyjeżdżał, tj. wsazywać jakie grupy uchodźców naszym zdaniem najlepiej będą się integrowały.
W przypadku dalszego napływu uchodźców, każde kolejne dzielenie kwot będzie wymagało podjęcia osobnej decyzji przez państwa członkowskie UE, nie zostanie zastosowany żaden automatyzm – decyzje z lipca i września nie będą brane pod uwagę. Dodatkowo postanowienie o przesiedleniu uchodźców zobowiązuje Włochy i Grecję do realnego kontrolowania swoich granic, aby zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości.
Ministerstwo oświadcza, że w przypadku zaostrzenia konfliktu na Ukrainie, co mogłoby wiązać się z nasileniem napływu uchodźców z tego kraju, będziemy mogli odstąpić od dalszego przyjmowania uchodźców z Syrii i Erytrei.
MSW informuje także, że zgodnie z ustawa z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2003 Nr 128 poz. 1176 ze zm.) uchodźca otrzyma od naszego państwa 1380zł z tytułu pomocy socjalnej i opieki medycznej. Ponadto zapewnienie schronienia uchodźcom w Polsce będzie finansowane ze środków unijnych. UE zwróci Polsce po 10 tys. euro na każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu i 6 tys. euro na uchodźcę przebywającego w obozach na terenie UE – w Grecji i na terenie Włoch.
Ariel Kleszowski
Źródło: msw.gov.pl, udsc.gov.pl
Fot: commons.wikimedia.org