Echa decyzji Andrzeja Dudy, który ostatecznie nie podpisze ustawy o uzgodnieniu płci, cały czas rozbrzmiewają w Internecie. Swoje rozgoryczenie wetem prezydenta postanowili wyrazić w mediach społecznościowych przedstawiciele Partii Zieloni, czyli ugrupowania, do którego przez jakiś czas należała Anna Grodzka – pomysłodawczyni projektu ustawy.
Na oficjalnym profilu ugrupowania na Twitterze pojawiła się infografika krytykująca decyzję Andrzeja Dudy.
Weto w imię ideologii przeciw prawom człowieka. Wstyd, panie prezydencie! @AnnaGrodzka @trans_fuzja pic.twitter.com/81K5Aqoc2N
Czytaj także: Andrzej Duda nie podpisze ustawy o uzgodnieniu płci
— Partia Zieloni (@Zieloni) październik 2, 2015
Swoją opinię na ten temat wyraził również przewodniczący partii i kandydat do Sejmu z list Zjednoczonej Lewicy – Adam Ostolski.
1.weto #PAD: ust.o uzgodnieniu płci. @Zieloni będą walczyć o prawa człowieka,wszystkie,od prawa do mieszkania po prawo do własnej tożsamości — Adam Ostolski (@AdamOstolski) październik 2, 2015
Oprócz Ostolskiego, na informację o wecie Dudy zareagowała również inna przedstawicielka „Zielonych” – Agnieszka Grzybek.
.@PawelWronskigw Dziękuję za takiego obrońcę. Obronię się sama :):) Ale wiele osób transpłciowych i ich rodziny bardzo liczyły na tę ustawę
— Agnieszka Grzybek (@AgaGrzybek) październik 2, 2015
.@StavrossGD @AndrzejDuda Naiwnie myślałam, że Prezydent RP jest Prezydentem wszystkich Polek i Polaków, a nie tylko swoich wyborców — Agnieszka Grzybek (@AgaGrzybek) październik 2, 2015
Weto Andrzeja Dudy
Informację o wecie Andrzeja Dudy przekazał na Twitterze dziennikarz Cezary Gmyz (pisaliśmy o tym TUTAJ). Decyzja prezydenta wywołała falę oburzenia szczególnie wśród środowisk lewicowych. Oprócz wspomnianej Partii Zielonych głos zabrała również Barbara Nowacka z Twojego Ruchu (więcej TUTAJ).
Ustawa o uzgodnieniu płci została przegłosowana przez Sejm 23 lipca tego roku. Poparły ją Platforma Obywatelskiej oraz przedstawiciele lewicy, czyli SLD i Twojego Ruchu. Przeciwni byli posłowie PiS oraz Zjednoczonej Prawicy. Za przyjęciem projektu głosowało 252 posłów, przeciwko było 158 posłów, a 11 wstrzymało się od głosu. Projekt przygotowany został z inicjatywy Anny Grodzkiej. Prace nad jego treścią toczyły się od 2013 r.
Ustawa, po przegłosowaniu jej w Sejmie, trafiła do Senatu, który po wprowadzeniu poprawek ponownie odesłał ją do izby niższej. Sejm odrzucił jednak większość poprawek. Aktualnie ustawa oczekuje na podpis prezydenta, do czego – jeżeli informacja przekazana przez Cezarego Gmyza się potwierdzi – nie dojdzie.
źródło: Twitter, wmeritum.pl
Fot. Facebook