W nocy z piątku na sobotę, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej, doszli do porozumienia w kwestii unijnego budżetu na 2016 rok. Wydatki będą wyższe od pierwotnie planowanych, ale niższe niż chcieliby tego europosłowie.
Rządy poszczególnych państw członkowskich zaproponowały cięcia w projekcie budżetu UE, co spotkało się ze sprzeciwem europosłów, którzy nalegali na zwiększenie kwot mających łagodzić kryzys migracyjny.
Ostateczny poziom wydatków znajduje się w połowie między propozycjami PE oraz państw członkowskich. Zobowiązania Unii Europejskiej na przyszły rok wyniosą 155,004 mld euro, natomiast płatności 143,885 mld euro.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Dodatkowe 2 miliardy euro zostaną przeznaczone na wsparcie dla krajów, które najmocniej odczuły kryzys migracyjny oraz na pomoc humanitarną dla uchodźców. Ustalono również, że niemal 700 milionów euro wyniesie wsparcie dla europejskich rolników, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiego embarga.
Formalną zgodę na wynegocjowany budżet muszą teraz wyrazić państwa członkowskie oraz Parlament Europejski. Najprawdopodobniej stanie się to 24 i 25 listopada.