„Polski rząd zgodził się na szczycie UE na utworzenie kontrowersyjnej Europejskiej Straży Granicznej, chociaż wcześniej miał poważne zastrzeżenia” – poinformował portal rmf24.pl.
Katarzyna Szymańska-Borginon, autorka artykułu, podkreśla, że ustawa o utworzeniu ESG jest niezwykle kontrowersyjna, ponieważ nie wiadomo jak znaczą część suwerenności trzeba będzie przekazać Brukseli. Największy niesmak budzi brak zastrzeżeń dotyczących możliwości interwencji na granicach unijnego kraju bez jego zgody. Rmf24.pl podaje, że strona polska nie podjęła starań, aby wypracować w tej kwestii pewnych obwarowań.
Czytaj także: \"Konstytucja 3 maja to przełom z wielu punktów widzenia\". Historyk wyjaśnia dlaczego
Głos w całej sprawie zabrał szef Rady Europejskiej, Donald Tusk, który powiedział, że „polskie stanowisko było wystarczająco czytelne i równocześnie wystarczająco łagodne, aby nie budzić kontrowersji”.
Stanowisko polskiego rządu przedstawił również Konrad Szymański, wiceminister ds. europejskich, który przyznał, że najważniejsze kwestie dotyczące polskiej suwerenności stanowić będą rozstrzygane przez nasze MSW, a nie przez unijnych przywódców.
Szczegółowe aspekty tej propozycji będą przedmiotem negocjacji procesu legislacyjnego w przyszłości.
– powiedział.
Katarzyna Szymańska-Borginon podkreśla, że przedstawiciele państw UE przy powołaniu ESG zastosowali rekordowe tempo. „Ostateczna decyzja ma zapaść w ciągu 6 miesięcy” – pisze.
Cały artykuł TUTAJ.
źródło: rmf24.pl
Fot. Wommons Wikimedia