Unia Europejska pracuje nad umową o wolnym handlu z Wietnamem. Wprowadzenie jej jest planowane dopiero na przełom 2017 i 2018 roku, lecz analitycy już zapowiadają, że nasilona konkurencja o rynek wietnamski wśród krajów europejskich jet tylko kwestią czasu.
Według analityków z instytucji finansowej „Akcenta”, Wietnam jest rynkiem o bardzo dużym potencjale gospodarczym. Ostatnie badania wskazują, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się krajów azjatyckich skupionych w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
Produkt Krajowy Brutto Wietnamu w 2015 roku wzrósł w o 6,68 procent, przekraczając ustalony na ten rok rządowy cel wzrostu o 6,2 procent. Daje to Wietnamowi miejsce wśród najprężniej rozwijających się gospodarek południowo-wschodniej Azji w ubiegłym roku. W 2014 roku gospodarka Wietnamu rozwijała się w tempie poniżej 6 procent, a w 2013 roku PKB wzrósł o nieco poniżej 5,5 procent.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Roczna inflacja w 2015 roku wyniosła w Wietnamie 0,63 procenta i tym samym była najniższa od 14 lat.
Unia Europejska i Wietnam już uzgodniły wstępne punkty porozumienia o wolnym handlu na początku sierpnia ubiegłego roku. Zgodnie z umową Wietnam zniesie ponad 99 procent ceł na towary z Unii, z czego większość (około 65%) ma zniknąć z chwilą wejścia w życie tej umowy. Pozostałe restrykcje będą znoszone w trakcie okresu przejściowego, wynoszącego, wedle założeń, maksymalnie 10 lat.
Chcemy, aby Polska stała się hubem dla handlu między Europą Środkową a państwami ASEAN, a nawet bramą ASEAN do UE.
– mówił w grudniu wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Między Polską a Wietnamem od lat występuje dodatnie saldo handlowe. W ubiegłym roku Polska eksportowała do Wietnamu towarów o wartości przekraczającej 540 milionów zł, a importowała z niego produktów za ponad 4 miliardy złotych. Wynika z tego, że za jedną eksportowaną złotówkę otrzymujemy w zamian ponad 7.50 zł.
Według analityków Polska obecnie zaspokaja zapotrzebowanie Wietnamczyków głównie na produkty mleczne, w tym mleko w proszku i serwatkę oraz filety rybne, a także leki i środki farmaceutyczne. Wśród importowanych towarów dominuje sprzęt elektroniczny (głównie telefony komórkowe), obuwie, ubrania, a także kawa, pieprz czy wyroby z żeliwa lub stali.
źródło: msp.gov.pl
fot. wMeritum.pl