Z inicjatywy polityków z ukraińskiej partii Swoboda mer Lwowa – Andrij Sadowy zajmie się legalnością ponownego ustawienia kamiennych lwów na Cmentarzu Orląt. Zdaniem samorządowców, figury które powróciły na swoje miejsce po ponad 40 latach, mogą symbolizować okupację ziem ukraińskich i obrażać uczucia narodowe Ukraińców.
Zobacz: Kamienne lwy w tajemnicy wróciły na Cmentarz Orląt we Lwowie
Czytaj także: Kamienne lwy w tajemnicy wróciły na Cmentarz Orląt we Lwowie
Jak twierdzą inicjatorzy uchwały w tej sprawie, przywrócenie kamiennych lwów w grudniu 2015 r. odbyło się bez wypełnienia właściwych formalności. To jednak niejedyne zarzuty:
Takie obiekty w zamyśle ich twórców zawierały jednoznaczną symbolikę, która w połączeniu z innymi symbolami militarnymi (takimi, jak miecz Szczerbiec) tworzyły i nadal tworzą kontekst, który może mieć treść antyukraińską, symbolizować okupację ukraińskich ziem i obrażać uczucia narodowe Ukraińców
– napisali w uchwale politycy.
Za jej przyjęciem głosowało 59 na 84 deputowanych lwowskiej rady obwodowej. Została ona skierowana do mera Lwowa i policji. Organy te mają sprawdzić, czy nie doszło do naruszenia przepisów, kiedy to w grudniu ubiegłego roku lwy powróciły na swoje miejsce.
Kamienne lwy zostały postawione przy głównym wejściu na Cmentarz Obrońców Lwowa. Na jednym był herb miasta i napis „Zawsze wierny”, na drugim natomiast znajdowało się godło Polski z podpisem „Tobie Polsko”. W latach 70. XX wieku, zaraz po dewastacji cmentarza z polecenia władz ZSSR, zostały wywiezione i ustawione w innych częściach miasta, a inskrypcje zostały z nich usunięte. Od momentu ponownego otwarcia nekropoli w 2005 roku, polscy działacze zabiegali o ich powrót na swoje miejsce.
Cały czas czekaliśmy i mieliśmy nadzieję, że te lwy wrócą. Z wielką trudnością udało się i wróciły.
– mówił dla „Kuriera Galicyjskiego” w grudniu ubiegłego roku założyciel Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie – Krzysztof Rumiński.
Źródło: telewizjarepublika.pl/Kurier Galicyjski
Fot. Youtueb.com/KurierGalicyjski