Mieszkańcy Lublina i turyści przechodzą codziennie tuż obok miejsc kaźni i tortur, prawdopodobnie często nie mając świadomości, że komuniści mordowali tam polskich patriotów za wierność służbie niepodległości Polski. Dlatego powstał przewodnik po nowym Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Długotrwały opór przeciwko okupacji sowieckiej na Lubelszczyźnie jest fenomenem na skalę całej Polski, z którego mieszkańcy Lublina mają prawo wreszcie być dumni. Ich przodkowie dzięki wielkiemu poświęceniu, postawom patriotycznym i zorganizowaniu, stworzyli konspirację, która trwała dłużej niż gdziekolwiek indziej.
Dziś turyści i mieszkańcy mogą wreszcie poznać prawdę o historii heroizmu Powstania Antykomunistycznego (1944-1953). Pomimo licznych prześladowań, konspiracja niepodległościowa utrzymywała się dzięki wsparciu tysięcy polskich rodzin z Lubelszczyzny aż do 1963 roku, kiedy to został zamordowany przez funkcjonariuszy SB i MO sierżant Wojska Polskiego Józef Franczak „Lalek”. Po wielu latach pamięć o wyklętych przez komunistów Bohaterach wraca i stają się oni wzorami patriotycznej służby Polsce.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
W Lublinie powstał Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a z nim profesjonalny przewodnik, z którym warto się zapoznać. Po raz pierwszy w tak przystępnej formie opisane zostały areszty i katownie działające na terenie Lublina, m.in.: więzienie NKWD na Zamku Lubelskim czy obóz na Majdanku, które komuniści wykorzystali natychmiast po okupancie niemieckim.
Szlak wraz z przewodnikiem powstał dzięki inicjatywie Karola Wołka, wiceprezesa Związku Żołnierzy NSZ i prezesa Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, we współpracy m.in. z Wojciechem Rowińskim. Projekt został wybrany do realizacji przez mieszkańców Lublina w Budżecie Obywatelskim Lublina w 2014 roku.
Przewodnik dostępny jest w formie elektronicznej: TUTAJ!