Wiceminister energii – Grzegorz Tobiszowski poinformował, że jego resort chce systemowych zmian, w tym wprowadzenia opłat na węgiel spoza państw Unii Europejskiej. Ma to doprowadzić do posegmentowania rynku, co wpłynie na zaprzestanie konkurencji między spółkami węglowymi i likwidacji nadprodukcji.
Tobiszowski był gościem środowego posiedzenia sejmowego zespołu do spraw górnictwa. Wiceminister, odpowiadając na pytania posłów stwierdził, że:
Muszą być wprowadzone rozwiązania systemowe. Chcemy wprowadzić opłatę na węgiel spoza Unii, który wjeżdża na polski rynek. (…) Chcemy posegmentować rynek sprzedaży, by podmioty ze sobą nie konkurowały.
Polityk dodał, że na skutek prowadzonej dotąd przez polskie spółki ostrej konkurencji cenowej, na zwałach zgromadzono duże ilości węgla. Stwierdził także, iż najbliższe dwa lata będą bardzo trudne, jeżeli chodzi o „przepalenie tego węgla”. Tobiszowski wypowiedział się też na temat występującej w sektorze nadprodukcji węgla:
Dążymy w PGG, KHW i części węgla energetycznego w JSW, by na rynku było tyle węgla, ile jest odbiorców, oczywiście pojawiają się pewne rezerwy. Teraz mamy nadpłynność na rynku, co sprawia, że trudno odbudować ceny.
-zaznaczył minister, dodając także, że niebawem rozpoczną się prace nad ustaleniem rządowej strategii dla węgla kamiennego:
W najbliższych tygodniach, w ciągu dwóch miesięcy przystępujemy do budowania zespołu w zespole trójstronnym do budowy strategii dla sektora węgla kamiennego, ale i brunatnego. Równolegle chcemy rozpocząć prace nad miksem energetycznym, bo aktualny zakłada, że w 2030 roku możemy właściwie mówić o zaniku węgla brunatnego na polskim rynku.
Tobiszowski poinformował posłów, że po utworzeniu Polskiej Grupy Górniczej, która przejęła kopalnie Kompanii Węglowej, podobnej restrukturyzacji należy poddać Katowicki Holding Węglowy
Będziemy rozstrzygać jak będzie wyglądać docelowo KHW, gdyż mamy zeszłoroczną ofertę Enei, a pojawiła się oferta Węglokoksu. Te dwa podmioty będą wchodzić w grę (…)Będziemy rozstrzygać jak będzie wyglądać docelowo KHW, gdyż mamy zeszłoroczną ofertę Enei, a pojawiła się oferta Węglokoksu. Te dwa podmioty będą wchodzić w grę.
– powiedział minister. Zaznaczył, że w takim wypadku na polskim rynku funkcjonowałyby dwa wielkie podmioty: PPG i KHW, prowadzące wspólną politykę sprzedażową. Dodał też, że jeszcze w pierwszym półroczu rozstrzygnie się los Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W maju rozpoczną się rozmowy z tamtejszą stroną społeczną, natomiast pod koniec maja zostanie zakończony audyt w spółce. W tej chwili rozważane jest tworzenie w JSW kopalń zespolonych oraz dezinwestycje części aktywów grupy kapitałowej, w które zaangażować się mają m.in. PGNIG Termika oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.
Foto: wikimedia
Źródło: bankier.pl