Możliwe będzie przeznaczenie w 2017 r. dodatkowych środków na wynagrodzenia pracowników państwowej sfery budżetowej w wysokości ok. 1,4 mld zł; systemowych podwyżek jednak nie będzie – czytamy w komunikacie CIR ogłoszonym po wtorkowym posiedzeniu rządu.
We wtorek Rada Ministrów zaakceptowała propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2017 rok. Według informacji o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, które stanowią podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na 2017 rok, w państwowej sferze budżetowej będzie zatrudnionych 545 tys. osób. Natomiast wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla budżetówki ma wynieść 0 proc. Wykluczono zatem możliwość tzw. systemowych podwyżek w budżetówce.
Jednocześnie w komunikacie CIR czytamy, że możliwe będzie: „przeznaczenie dodatkowych środków na wynagrodzenia pracowników państwowej sfery budżetowej w wysokości ok. 1,4 mld zł”.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Ponadto zdecydowano się zachować istniejące systemy indeksacji dla sędziów, prokuratorów i asesorów prokuratorskich.
Wynagrodzenia dla sędziów i prokuratorów w danym roku ustalone są w relacji do przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego w Monitorze Polskim przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast wysokość wynagrodzenia zasadniczego dla asesorów prokuratorskich ustalana jest w relacji do wynagrodzenia zasadniczego prokuratora prokuratury rejonowej powiększonego o należną składkę z tytułu ubezpieczenia społecznego
– napisano w komunikacie.
Czytaj także: Minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2017 roku do 2 tysięcy złotych