W poniedziałek warszawski ratusz wystosował list do szefa MON, w którym poinformowano o tym, że apel poległych w czasie obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego zostanie odczytany przez kombatantów lub osoby przez nich wskazane. Może to oznaczać brak asysty wojskowej, której obecność uzależniona jest od uwzględnienia w apelu ofiar katastrofy smoleńskiej.
Temat „apelu smoleńskiego” od dłuższego czasu budzi spore emocje. Przypomnijmy, że to minister Antoni Macierewicz podjął decyzję dotyczącą uwzględnienia ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w każdej uroczystości z udziałem wojska.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Przeciwko zmianom apelu w czasie obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego była m.in. Rada Muzeum Powstania Warszawskiego, która w tej sprawie wydała nawet specjalną uchwałę. Negatywnie o takim podejściu do sprawy wypowiedziała się także Marta Kaczyńska. O tym pisaliśmy tutaj. Okazuje się, że również środowiska kombatanckie nie chcą zmian jeśli chodzi o uroczystość. Pod listem, który wystosował warszawski ratusz jako organizator obchodów, podpisali się m.in. prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, prezes Okręgu Warszawa ŚZŻAK i wiceprezesi Związku Powstańców Warszawskich.
Szanowny Panie Ministrze, w związku ze zbliżającymi się obchodami 72. rocznicy Powstania Warszawskiego bardzo dziękuję Panu Ministrowi w imieniu własnym oraz środowisk powstańczych za wyrażenie zgody na zabezpieczenie wojskowej asysty honorowej podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych, co podkreśli ich podniosły i patriotyczny charakter. Jednocześnie chcielibyśmy poinformować Pana Ministra, że zgodnie z wolą Powstańców Warszawskich, podczas uroczystości: w dniu 29 lipca przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”, 31 lipca przy Pomniku Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia (Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli) oraz 5 sierpnia (przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców) Apel Poległych zostanie odczytany przez kombatantów lub osoby przez nich wskazane.
Bardzo prosimy o potraktowanie sprawy jako pilnej
– czytamy w liście.
Kilka godzin później do tej sprawy odniósł się rzecznik MON – Bartłomiej Misiewicz, który zapowiedział, że ministerstwo w najbliższym czasie zaprosi do rozmów przedstawicieli kombatantów:
Wszyscy, bez dzielenia i dokonywania prób podziału, także w grupie kombatantów, przedyskutujemy sprawę dotyczącą przeprowadzenia obchodów rocznicy powstania warszawskiego.
Współgospodarzami spotkania, obok resortu obrony, ma być także Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Źródło: telewizjarepublika.pl/tvn24.pl
Fot. Krzysztof Mazur/wMeritum.pl