Od 1 stycznia 2017 roku dla osób pracujących na podstawie umowy zlecenie oraz umowach o świadczenie usług będzie obowiązywała minimalna stawka w wysokości 13 złotych za godzinę pracy. Prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę.
Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czytamy, że „poziom minimalnej stawki godzinowej jest skorelowany z wysokością ustalanego corocznie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Minimalna stawka godzinowa będzie wzrastała w stopniu równym wzrostowi minimalnego wynagrodzenia ustalanego dla pracowników.”
Od stycznia zacznie też obowiązywać nowa stawka płacy minimalnej dla zatrudnionych na umowę o pracę. Przy kwocie minimalnego wynagrodzenia wynoszącej 2000 zł, wprowadzana minimalna stawka godzinowa będzie wynosiła 13 złotych.
Czytaj także: Tu podwyżka płacy minimalnej dała się we znaki. Połowa portierów w spółdzielni mieszkaniowej straciła pracę
Samozatrudnieni także z minimalną stawką
Minimalna stawka godzinowa będzie obejmowała także samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla innych przedsiębiorstw. Państwowa Inspekcja Pracy otrzyma dodatkowe uprawnienia do kontrolowania przedsiębiorców. Za naruszenie przepisów przewidziano kary od tysiąca do 30 tysięcy złotych.
Wszyscy na równych zasadach
Nowelizacja ustawy likwiduje możliwość ustalania mniejszej płacy minimalnej dla osób wchodzących dopiero na rynek pracy.
„Po zmianach wszyscy pracownicy – niezależnie od stażu pracy – będą mieli prawo do minimalnego wynagrodzenia w jednakowej wysokości. Przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia nie będzie uwzględniany dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.”