Pracownicy radomskiej spółdzielni mieszkaniowej „Nasz Dom” z pewnością nie są zadowoleni z wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów podwyższającego płacę minimalną. Na skutek nowych regulacji połowa portierów ochraniających bloki mieszkalne spółdzielni straciła pracę.
W spółdzielni całodobowe dyżury portierów obowiązywały w 10 jednoklatkowych wieżowcach, na parkingu oraz w jej siedzibie. Wyliczono, że w związku z podwyżkami płacy minimalnej opłata miesięczna dla jednego lokatora z tytułu funkcjonowania portierni musiałaby wzrosnąć z 53-54 złotych do 111 złotych. Nasz Dom przeprowadził badanie ankietowe wśród mieszkańców co zrobić w tej nowej sytuacji. Zaproponowano kilka wariantów. W żadnym z bloków mieszkańcy nie zgodzili się na pozostawienie całodobowych dyżurów połączone z podwyżką opłat.
To jest temat, z którym musieliśmy się zmierzyć przed kilkoma miesiącami, gdy dostaliśmy od firmy ochroniarskiej informację, że w związku z podwyżkami płacy minimalnej nie jest możliwe utrzymanie dotychczasowych stawek za ochronę budynków – powiedział Rafał Kowalik, wiceprezes spółdzielni Nasz Dom.
W 6 na 10 blokach większość mieszkańców zgodziła się na to, by portier dyżurował przez 12 godzin w nocy. W czterech pozostałych blokach nie ma już portierów. Pozostawiono jedynie monitoring zewnętrzny, a w razie potrzeby na miejsce przyjeżdża patrol interwencyjny.
Kilka innych pomysłów nie było możliwych do zrealizowania . Między innymi okazało się, że niemożliwe jest zatrudnienie w roli portierów samych mieszkańców, pracujących w systemie „czynu społecznego”, bo pojawiłyby się problemy z ustawą o ochronie danych osobowych, albo związane z przekazaniem mienia.
Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2017 roku wynosi 2000 złotych brutto. Podwyżka płacy minimalnej sprawia, że pracownik zatrudniony za najniższą krajową dostanie na rękę (netto) ok. 1459 złotych. Od 1 stycznia 2017 r. dla pracujących na umowach zlecenia oraz umowach o świadczenie usług obowiązuje minimalna stawka za godzinę pracy w wysokości 13 złotych brutto. Stawka dotyczy również samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Nad przestrzeganiem nowych przepisów czuwa teraz Państwowa Inspekcja Pracy. Za niepłacenie minimalnej stawki grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. złotych.
Źródło: echodnia.eu
Fot. pixabay.com