Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” przysługują także cudzoziemcom, posiadającym prawo do pracy w Polsce, wśród nich osobom ze statusem uchodźcy. Z wnioskiem w tej sprawie zwrócił się do resortu Rzecznik Praw Dziecka.
Zdaniem Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, samorządy odmawiają przyznania świadczenia osobom posiadającym status uchodźcy bądź ochronę uzupełniającą. W związku z tym, Rzecznik zwrócił się do resortu o ujednolicenie katalogu cudzoziemców uprawnionych do świadczenia oraz o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, w której wyjaśniona zostanie podstawa, na jakiej cudzoziemcy legalnie przebywający i pracujący w naszym kraju będą mogli otrzymać świadczenie.
Według wyjaśnień biura prasowego MRPiPS świadczenie wychowawcze przysługuje w tym wypadku tym cudzoziemcom, którzy posiadają kartę pobytu, w której odnotowano dostęp do polskiego rynku pracy. Koniecznym warunkiem jest tu jednak mieszkanie wraz z członkami rodziny na terytorium Polski. Świadczenie nie dotyczy natomiast osób, które uzyskały pozwolenie na pobyt na terytorium państwa UE czasowo, do 6 miesięcy, lub przybyli na studia, albo do wykonywania pracy na podstawie wizy. Resort podkreślił jednak, iż:
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Istotne jest jednak, że w identycznej sytuacji prawnej, jak cudzoziemcy posiadający kartę pobytu z adnotacją 'dostęp do rynku pracy’ są cudzoziemcy, którzy takiej karty nie posiadają, ale również mają prawo do pracy w Polsce, z mocy prawa – na podstawie szczególnych przepisów lub na podstawie zezwolenia na pracę udzielonego na podstawie szczególnych przepisów.
Zdaniem resortu, chodzi tu o osoby mające zezwolenie na pobyt stały w Polsce, nadany w naszym kraju status uchodźcy, udzieloną ochronę uzupełniającą lub zgodę na pobyt ze względów humanitarnych. Takie osoby są bowiem uprawnione do podjęcia pracy w Polsce i mogą ubiegać się o świadczenie wychowawcze w ramach rządowego programu. Resort zauważył jednak, iż ostateczna decyzja co do udzielenia świadczenia należy do wójta, burmistrza bądź prezydenta danego miasta. Przypomniano również, że decyzja ma charakter administracyjny i można się od niej odwołać.
Resort poinformował także o planach wprowadzenia, nie później niż w ciągu roku od momentu wejścia programu w życie, jego przeglądu. W ramach przeglądu mają być także oceniane regulacje dotyczące dostępu do świadczeń dla cudzoziemców. Kwestia wypłat dla obcokrajowców stała się bowiem tematem zainteresowania Michalaka, który uznał, że niejasne ustawodawstwo w tej sprawie pozwala organom samorządów na wydawanie negatywnych decyzji zainteresowanym udziałem w programie cudzoziemcom. Rzecznik zaapelował o interwencję legislacyjną ze strony rządu w celu wypracowania bardziej jednoznacznych rozwiązań.
Źródło: TVN BiŚ
Foto: mpips.gov.pl