Agencja ratingowa Moody’s nie zdecydowała się na aktualizację oceny ryzyka kredytowego dla Polski. Oznacza to, że rating naszego państwa pozostaje na niezmienionym poziomie.
Zgodnie ze wewnętrznym kalendarium, amerykańska agencja miała opublikować rating Polski 9 września, do czego jednak nie doszło. Moody’s po raz drugi w ostatnich miesiącach nie zdecydowało się zabierać głosu w temacie naszego kraju – poprzednio nie zaktualizowało oceny w styczniu. Oznacza to, że długoterminowy rating Polski w walucie obcej wynosi, w opinii agencji, A2 – jest to poziom utrzymywany niezmiennie od 2002 roku. Perspektywa ratingu nadal jest negatywna. Oznacza to, że agencja w średnim okresie dopuszcza wyższe prawdopodobieństwo obniżenia oceny. Na kolejną ocenę dotyczącą Polski będziemy musieli jednak poczekać do 2017 roku.
Politycy opozycji oraz część mediów wyrażali obawy przed piątkową decyzją agencji co do ewentualnego obniżenia polskiego ratingu. Motywowali to faktem, że agencja w jednym z sierpniowych komentarzy wyraziła zaniepokojenie przedłużającym się kryzysem konstytucyjnym. Inna z agencji ratingowych – Fitch uznała natomiast w swoim komunikacie, iż założenia przyszłorocznego budżetu państwa są „zbyt optymistyczne”. Te pogłoski nie przełożyły się jednak na zmianę oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju. Tym samym jedyną obniżką polskiego ratingu w historii pozostaje styczniowa decyzja trzeciej z wielkich agencji – Standard&Poor.
Źródło: bankier.pl
Foto: flickr.com/ gaziantep
Czytaj także: Agencja Moody's podtrzymała rating Polski na poziomie A2. Zmiana oceny perspektywy ze stabilnej na negatywną