Badania prowadzone przez laboratorium ssaków morskich na Uniwersytecie Południowego Missisipi doprowadziły do niezwykłego odkrycia. Dotyczy ono relacji delfinów, w szczególności matki z potomstwem.
Naukowcy prowadzili swoje badania w parku rozrywki Six Flags Discovery Kingdom w Vallejo (Kalifornia). Nagrywali dźwięki, które są wydawane przez matki delfinów i wyróżnili specjalne, które pojawiają się na kilka miesięcy przed porodem. Stopniowo wzrastają, a gdy młode się urodzi, zaczynają wygasać w czasie ok. dwóch tygodni. Według Audry Ames, ten przypominający śpiew odgłos można porównać do relacji ludzkich, kiedy to niemowlę zaczyna preferować głos matki jeszcze w okresie ciąży.
Istnieje hipoteza, że jest to część procesu wpajania. Obserwujemy zjawisko, że w ostatnim trymestrze ciąży ludzkie niemowlęta uczą się i preferują głos matki. Nie wiemy, czy tak samo jest w przypadku delfinów, ale może to być coś podobnego
– powiedziała.
Zauważono także, że odgłos wydawany wówczas przez matkę jest na tyle odmienny od innych, że może być formą nadawania potomstwu imienia.
Czytaj także: Wynaleziono lek na malarię? Badania idą w dobrym kierunku