Trwający przegląd emerytalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz resortu pracy może przynieść rewolucyjne zmiany w świadczeniach emerytalnych przysługujących pracownikom mundurowym.
O przeglądzie informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Najwięcej zastrzeżeń kontrolerów wzbudziły emerytury pracowników służb mundurowych – policji i wojska. Należy przypomnieć, że w dniu dzisiejszym przedstawiciele tych zawodów mogą odchodzić na emeryturę już po 15 latach pracy. Otrzymują przy tym 60 % swoich zarobków (dla porównania, średnia wszystkich ubezpieczonych w ZUSie wynosi 40 %).
Wobec tego możliwym jest, że rząd zaproponuje zmiany, w myśl których mundurowi mogliby otrzymać wypłaty dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, natomiast w sytuacji chęci wcześniejszego odejścia ze służby, musieliby podjąć pracę w innym zawodzie. W planach rządu jest również rozdzielenie przywilejów osób narażonych w swej pracy na niebezpieczeństwo, od tych, którzy pełnią funkcje kierownicze i urzędnicze – podobny podział obowiązuje obecnie w sektorze górnictwa.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Głównym powodem proponowanych zmian jest chęć znalezienia oszczędności w systemie emerytalnym. Roczny koszt obecnych przywilejów jest szacowany nawet na 15 miliardów złotych.
Źródło: telewizja Republika, Dziennik Gazeta Prawna
Foto: wikiCommons/Socrate76