Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów – Henryk Kowalczyk zapowiedział, że rząd wprowadzi jednolitą daninę, łączącą dotychczasowy podatek PIT oraz składki na ZUS i NFZ. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od początku 2018 roku.
Wcześniejsze zapowiedzi premier Beaty Szydło wskazywały na to, że rząd poważnie rozważa zmianę sposobu poboru podatku i składek. Wygląda na to, iż zapowiedzi niebawem przekują się w konkrety. Stawki nowej daniny mają być znane w ciągu 3-4 tygodni. Wcześniej Sejm znowelizuje ustawy: o administracji podatkowej oraz o ubezpieczeniach społecznych. Ma to umożliwić wymianę danych między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a Ministerstwem Finansów, co z kolei umożliwi ustalenie stawek proponowanego podatku.
Projekt nowelizacji został już złożony przez posłów klubu PiS. Zdaniem Kowalczyka, wobec takiego harmonogramu prac, uchwalenie stosownych przepisów powinno mieć miejsce na przełomie roku, natomiast wejście w życie nowej daniny jest możliwe od 1 stycznia 2018 roku. Wcześniejsze zapowiedzi członków rządu dawały nadzieję, iż zmiana będzie oznaczała obniżenie kosztów dla pracodawców. Póki co jednak, nie poznaliśmy żadnych konkretów, co do stawek, więc na ocenę zmian należy poczekać…
Czytaj także: Co czeka polską gospodarkę w 2018 roku? Prognozy Pracodawców RP
Źródło: gosc.pl
Foto: wikicommons