Brytyjczycy składają coraz więcej wniosków o obywatelstwo państw Unii Europejskiej.
Wnioski te złożyło już 2800 Brytyjczyków i dotyczy to 18 krajów UE. Porównując ubiegły rok do poprzedniego, notowany jest wzrost liczby wniosków sięgający 250 proc.
W Danii w 2015 r. złożono 30 podań, natomiast w tym roku liczba Brytyjczyków starających się o obywatelstwo duńskie wzrosła do 300. Gwałtowny wzrost liczby wniosków zanotowały również inne kraje, np. Włochy, Irlandia i Szwecja.
Czytaj także: Londyn: Protesty przeciwko Brexitowi. \"Brexshit\
Pierwsze podejrzenia za zaistniała sytuację padają na Brexit – wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W związku z tym, niektórzy obywatele mogą obawiać się o swobodę poruszania po krajach UE.
Szacuje się, że ponad 1,2 miliona brytyjskich obywatel żyje poza granicami Wielkiej Brytami.
Wielka Brytania poza UE
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poparło 17,41 milionów, podczas gdy za pozostaniem we wspólnocie zagłosowało 16,14 mln. W ujęciu procentowym Brexit poparło 51,9 procent głosujących.
Brexit zyskał przychylność głównie na dużych obszarach Anglii oraz Walii. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w Irlandii Północnej oraz Szkocji, gdzie zdecydowanie popierano pozostanie w Unii Europejskiej.
Zaskoczenie może stanowić fakt, iż mimo setek zamówionych sondaży, rynki finansowe w trakcie referendum nie reagowały szczególnie mocno i mało kto brał na poważnie możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Czytaj także: Madonna oferuje seks oralny każdemu w zamian za głosy na Hillary Clinton