Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W tych dniach wspominamy nie tylko naszych zmarłych bliskich, ale i ludzi, którzy zasłużyli się dla naszej Ojczyzny. Zapalamy znicze i modlimy się za dusze żołnierzy i powstańców. I bardzo dobrze, jednak warto pamiętać także o tych, którzy nie tylko walczyli o niepodległą Polskę, ale także o tych, którzy budowali jej dobrobyt – również w czasach, gdy była pod zaborami.
Klub Jagielloński w Lublinie oraz partnerzy wydarzenia (KoLiber Lublin, Towarzystwo Biznesowe Lubelskie) zachęcają do odwiedzania grobów lubelskich przemysłowców i handlowców, którzy budowali nasze miasto. Byli wzorami przedsiębiorczości oraz nierzadko społecznej odpowiedzialności, o której się być może wtedy mniej mówiło, ale nierzadko uważało za obywatelski obowiązek.
Wiele grobów takich osób można znaleźć na najstarszym funkcjonującym cmentarzu w Lublinie, przy ul. Lipowej. Chcemy spotkać się w niedzielę 30 października o godz. 15 pod bramą cmentarza od ul. Lipowej i pójść wspólnie pomodlić się i zapalić znicze kilku wybranym postaciom. Odwiedzimy groby braci Augusta Karola i Juliusza Vetterów, właścicielom lubelskiego browaru, fundatorom m.in. gmachu lubelskiej szkoły handlowej, funkcjonującej do dziś jako Zespół Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, a także Szpitala Dziecięcego przy ul. Staszica i Przytułku Starców i Kalek. Odwiedzimy także grób rodziny Krauze, do której należał młyn na Tatarach, Teofila Laśkiewicza – właściciela Zakładów Mechanicznych produkujących m.in. sprzęt dla fabryk, karoserie samochodowe oraz samoloty, społecznika, współzałożyciela Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowe
Zachęcamy do wspólnej wędrówki, zadumy i chętnych także do modlitwy. Tych, którzy nie będą mogli wziąć udział w niedzielnym spotkaniu, zachęcamy do samodzielnego odwiedzania tych grobów we Wszystkich Świętych, Zaduszki, a także we wszelkie inne dni roku. W lokalizacji miejsc pomóc mogą poniższe mapki.
Mapa cmentarza ewangelicko-augsburskiego:
Groby rodziny Vetterów oznaczono numerami 4,5,11.
Grób rodziny Krausse oznaczono numerem 15.
Mapa cmentarza rzymskokatolickiego: http://
Grób Jana Mincla oznaczono numerem 21.
Grób Teofila Laskiewicza oznaczono numerem 28.
Link do wydarzenia: https://web.facebook.com/events/1816094768636405/
Portal wMeritum.pl objął akcję patronatem medialnym