Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) dla „Rzeczpospolitej”, ponad 70 proc Polaków jest przeciwnych wprowadzeniu przepisów ułatwiających dostęp do broni.
Te badania zaskakują, bo właśnie powstaje nowy rodzaj wojsk, a młodzież garnie się do klas mundurowych. – Ciągle pokutuje przekonane, że jak się ludziom da broń, to się wystrzelają – wskazuje Grzegorz Matyasik, szef Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl.
Parlamentarzyści Klubu Kukiz’15 przedłożyli projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Pomysłodawcy zmian zastrzegają, że chcą złagodzić rygory. Ale nikt nie postuluje powszechnego dostępu do broni – mówi mec. Andrzej Turczyn, lider Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni (ROMB), współautor projektu. Obecnie pozwolenia wydaje policja, ale wielu posiadaczy broni twierdzi, że robi to w sposób uznaniowy. Dlatego nowelizacja przewiduje jasne kryteria, które będzie musiała spełnić osoba zainteresowana pozwoleniem. Uprawnienia miałyby wydawać starostwa powiatowe. Zdaniem autorów projektu w efekcie rozwinęłaby się kultura posiadania broni i poprawiła kondycja zakładów zbrojeniowych.
Czytaj także: MSWiA sceptycznie o ułatwieniu obywatelom dostępu do broni: To służby powinny zapewniać bezpieczeństwo
Z danych policji wynika, że w poprzednim roku pozwolenie na broń otrzymało 10 tys. osób. W sumie posiada je 192 tys. osób, w których rękach znajduje się 390 tys. sztuk broni. Największą grupę stanowią myśliwi. Według policji mają 283 tys. jednostek broni. Na tle Unii Europejskiej polski rynek cywilnej broni wygląda słabo. Nowych pozwoleń przybywa ok. 5 tys. rocznie, a kupowanych jest ok. 12 tys. sztuk broni. Projekt ustawy o broni i amunicji wniesiony przez posłów Kukiz’15 do laski marszałkowskiej przewiduje, że pozwoleń na posiadanie broni w naszym kraju będzie minimum dziesięciokrotnie więcej, niż obecnie. Aktualnie na tysiąc mieszkańców przypada w Polsce jedynie 3,5 pozwoleń na broń. Dla porównania, w Finlandii na tysiąc mieszkańców przypada 300 pozwoleń, w Szwajcarii – 200, a w Niemczech – 40.
Polacy przeciw łatwiejszemu dostępowi do broni https://t.co/UjSGD8DLRs pic.twitter.com/X17OFmAuNp
— IBRiS (@IBRiS_PL) 6 grudnia 2016
Źródło: rp.pl
Fot. Wikimedia/Amenhtp