Po ponad stu latach odnaleziono wyjątkowy zbiór utworów 27 polskich kompozytorów. Niedawno miał miejsce koncert promocyjny w Bibliotece Polskiej w Paryżu, gdzie wykonane zostały niektóre z nich.
O sprawie informuje portal „Rzeczpospolitej”. Do odkrycia tego wyjątkowego zbioru doszło w 2004 roku w Bibliotece Narodowej w Paryżu, więc ponad 100 lat od ich zamówienia na Wystawę Światową, która odbywała się w 1900 roku. Dokonała tego Eva Thalma-Davous.
Których polskich kompozytorów utwory znaleziono? Na liście pojawiają się takie nazwiska jak: Ludwik Grossman, Tadeusz Joteyko, Mieczysław Karłowicz, Raul Koczalski, Teodor Leszetycki, Henryk Melcer, Emil Młynarski, Henryk Opieński, Roman Statkowski, Zygmunt Stojowski, Józef Wieniawski, czy Władysław Żeleński.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
W roku 1900 Polski nie było na mapie Europy. A jednak Francja i organizatorzy wystawy zaprosili naszych kompozytorów wraz z artystów z wielu innych krajów do przedstawienia rękopisów krótkich utworów. Było to dla nas ważne, bo nie było naszego państwa, a my mogliśmy zaprezentować nasz dorobek twórczy, naszą sztukę, zamanifestować, że muzyka polska istnieje, nabiera szczególnego znaczenia
– stwierdziła prof. Irena Poniatowska, która zaznaczyła również, że oprócz walorów kulturowych – w tamtym czasie zbiór miał także znaczenie polityczne.
Po wieloletnich działaniach, udało się dokończyć prace nad publikacją w trzech językach: polskim, francuskim i niemieckim. Za dystrybucję odpowiadać będą Instytut Adama Mickiewicza oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Niedawno miał miejsce koncert w Bibliotece Polskiej w Paryżu, gdzie Ewa Leszczyńska, wspólnie z Aleksandrem Dębiczem wykonała poszczególne utwory z tego zbioru.
Źródło: rp.pl
Fot. Pixabay.com