W styczniu 2016 roku wydano w Niemczech, pierwszy raz od zakończenia II wojny światowej, dzieło życia Adolfa Hitlera „Mein Kampf” (pol. „Moja Walka”). Rok na niemieckim rynku wydawniczym pokazał ogromne zainteresowanie tą publikacją. Sprzedano już 85 tysięcy egzemplarzy, a wydawca planuje dodruk kolejnych!
O ponownym wydaniu „Mein Kampf” informowaliśmy rok temu TUTAJ. Wydanie krytyczne (dla niewtajemniczonych jest to takie wydanie źródła, które opatrzone jest naukową analizą w postaci komentarza naukowego i przypisów) przygotował Instytut Historii Współczesnej (IFZ) w Monachium. W 2015 roku mijała 70. rocznica śmierci Adolfa Hitlera i zgodnie z prawem autorskim władze Bawarii traciły prawa do tego dzieła (które przekazały jej USA), co umożliwiałoby wydanie dzieła przez podmioty trzecie bez naukowej analizy i komentarza. Wcześniej władze Bawarii zobligowano do nie wznawiania dzieła życia Hitlera i blokowania wznowień przez niezależne wydawnictwa (w Polsce Bawaria wytoczyła proces jednemu z wydawnictw, a wydawcę skazano na pobyt w więzieniu i grzywnę) .
Wydawcy musieli przeżyć chyba szok, gdy okazało się że kolejne egzemplarze w mig znikały z półek księgarni. Przez cały ubiegły rok sprzedano 85 tysięcy egzemplarzy, co plasuje „Mein Kampf” na czołowych miejscach list niemieckich bestsellerów. Jak informują media przygotowywany jest kolejny dodruk ( zapewne już kolejny), bo wznowienie obejmowało 5 tysięcy egzemplarzy, które na pniu wykupiono w ciągu kilkunastu dni.
„Mein Kampf”, autobiografia Hitlera, to owoc krótkiego pobytu w więzieniu (zakończonego przedterminowym zwolnieniem, bo zamiast 5 lat spędził w nim ledwie pół roku) po nieudanym puczu monachijskim w 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi w 1927 roku. Od 1930 roku wydawano je jako jeden tom. Pojawiają się jednak głosy, że faktycznym redaktorem dzieła był ks. Bernhard Stempfle, współwięzień Hitlera i tak jak on fanatyczny antysemita, który „uszlachetnił” i nadał logiczny tok bełkotowi Hitlera. Zawarł w nim swoją zbrodniczą ideologię antysemityzmu, a także zapowiedział szukanie „przestrzeni życiowej dla Niemców” na Wschodzie (niem. Lebensraum). Do końca II wojny światowej sprzedano lub rozdano 12 milionów egzemplarzy dzieła Hitlera.
Źr.: dziennik.pl; wprost.pl
Fot.: Wikimedia/Adam Jones, Ph.D.
Czytaj również: POLICJA NOKAUTUJE BODNARA NA TT. PRÓBOWAŁ MANIPULOWAĆ DANYMI O PRZESTĘPSTWACH Z NIENAWIŚCI?