Libertarianin Herman Mashaba, burmistrz Johannesburga, jest prawdopodobnie jedynym na kontynencie burmistrzem o tak wolnorynkowych poglądach. Jest o o tyle zaskakujące, że w państwie, które przez ponad dwadzieścia lat było zdominowane przez lewicowy African National Congress (ANC) początkowo nikt nie dawał mu szans na dojście do władzy. Mashaba nazywa siebie „krzyżowcem kapitalizmu”.
Burmistrz jest gorliwym obrońcą prawa własności, sprzeciwia się także podnoszeniu płacy minimalnej oraz interwencjonizmowi państwa. Mashaba jako libertarianin jest ewenementem nawet w swojej rodzimej partii.
Polityk startował ze zdominowanej przez białych centrowej partii Democratic Alliance (DA). Twierdzi, że jako czarny automatycznie był szufladkowany jako komunista. Dla mnie kapitalizm to moje prawo do zapewnienia bytu mnie i mojej rodzinie bez interwencji państwa. (…) Nie chcesz pracować? Uważam, że państwo nie powinno nikogo zmuszać do pracy, ale ty nie powinieneś wtedy domagać się pomocy od państwa. (…) Nie potrzebujemy państwa które mówi nam, że mamy pracować, ile godzin mamy pracować oraz ile należy płacić (…) W RPA silne związki zawodowe kontrolują naszych ludzi. Nie mogę już nagrodzić tych którzy pracują ciężej, bo związki zawodowe zakładają, że wszyscy są tacy sami. Związki zawodowe zniechęcają ludzi do bycia lepszym niż mogą być. (…) Chciałbym zachęcić młodych i starszych: pracujcie dla siebie, a nie dla kogoś. Ponieważ żaden pracodawca nie będzie chciał zwolnić dobrze pracującego pracownika – mówi Herman Mashaba.
W niecały miesiąc od objęcia urzędu burmistrza Mashaba zaczął wdrażać wolnorynkowe reformy w mieście. Obiecał zmniejszyć bezrobocie z 31 do 20%, a także obrócić miasto w jeden wielki plac budowy. Jego zdaniem prywatne inwestycje pomogą mieszkańcom miasta wzbogacić się. Płacę minimalną nazywa „złym systemem, który pozbawia biednych niewykształconych ludzi okazji, by awansować”. Największą wartością, jak twierdzi, jest wolność jednostki, a największym wrogiem ludzkości podatki i regulacje.
Cały wywiad można przeczytać TUTAJ
Źródło: Facebook.com/magazynlibertarianka, fee.org
Fot. Youtube.com/KayaFM