W czwartek 9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest ona najbardziej popularną potrawą na świecie. Fenomen pizzy wynika zapewne z faktu, że każdy może przyrządzić ją według własnych upodobań. Ciężko znaleźć osobę, która nie lubiłaby pizzy. Nic więc dziwnego, że doczekała się własnego święta.
O popularności pizzy świadczy chociażby entuzjazm, jaki można zaobserwować w mediach społecznościowych w związku z Dniem Pizzy. Na Twitterze powstał specjalny hasztag #PizzaDay #DzieńPizzy, a użytkownicy social media dzielą się przepisami, zdjęciami przysmaku i swoimi kulinranymi upodobaniami.
Słowo piza pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 997 roku. W XVII wieku mianem pizzy alla mastunicola określano wypiek przyprawiony bazylią i serem, a pizzą ai cecinelli – placek z rybą. Po pojawieniu się we Włoszech pomidorów (przywiezionych po odkryciu Ameryki) zaczęto wykorzystywać je do przyprawiania pizzy. Lokale gastronomiczne zwane ”pizzeriami” pojawiły się po raz pierwszy w XVIII wieku w Neapolu. Ich popularność była tak duża, że wzbudziły zainteresowanie króla Ferdynanda II Burbona, który odwiedził jeden z nich i tym samym bardzo przyczynił się do wzrostu popularności pizzy.
W 1889 roku jeden z kucharzy, Raffaelo Esposito, zadedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy: ”alla mastunicola” (z serem i bazylią), ”marinara” (z pomidorami) – te dwa rodzaje były już dobrze znane – oraz nową wersję: z mozarellą. Ta trzecia pizza najbardziej przypadła do gustu królowej. Od jej imienia pizza ta do dzisiaj zwana jest ”margeritą”.
Oto 10 ciekawostek związanych z tym popularnym daniem:
- Codziennie sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy
- Połowa wszystkich sprzedawanych pizz jest zamawiana w piątki i soboty, a największe rozmiary są kupowane w niedziele
- Najpopularniejszym rodzajem pizzy jest niezmiennie Margherita. Inne znane to: Quatro Stagioni (cztery pory roku), Quatro Formaggi (z czterema rodzajami sera), Napoli (neapolitańska).
- Najdroższą pizzę na świecie serwuje pizzeria z Kanady, która sprzedaje kawałek po $450. W jej skład wchodzą homary, czarne dorsze z Alaski, wędzone łososie, krewetki tygrysie i Rosyjski kawior Osetra
- Najwięcej pizzy jedzą Norwegowie oraz Niemcy
- Najczęściej wybieranymi dodatkami do pizzy są pieczarki, salami, szynka, papryka i cebula
- Naukowcy z Instytutu Badań Farmaceutycznych w Mediolanie stwierdzili, że spożywanie pizzy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka przełyku aż o 59%. Dodatkowo pizza spowalnia procesy starzenia oraz chroni przed miażdżycą. Wszystko dzięki likopenowi, który zawarty jest w pomidorach.
- Pierwsza pizzeria na świecie powstała w roku 1830 w Neapolu. Nazywała się „Antica Pizzeria Port’Alba” i działa do dziś na ulicy Via Port’Alba 18.
- Andrea Mandinella przyrządza pizzę w czasie zaledwie 4 minut. Jest on najszybszym kucharzem na świecie
- Bardzo popularna pizza hawajska nie powstała wcale na Hawajach. Tę owocową odmianę pizzy wymyślono w Kanadzie.
Podobno dziś można bez konsekwencji zajadać się tym włoskim przysmakiem. Smacznego!
Źródło: kalbi.pl, tesco.pl, wikipedia.org
Fot. Wikimedia