Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, który posiada największy w Europie pas ruchomych wydm, znajdują pozostałości po puszczy, która rosła tutaj 3 tys. lat temu.
Do ruchomych wydm, rozległych torfowisk i bagien, na których mieszkają różne gatunki ptaków Słowińskiego Parku Narodowego doszły w ubiegłym roku pnie dębów, które liczą sobie 3 tys. lat. W tym miejscu rosła kiedyś puszcza dębowo-bukowa, jednak została zniszczona przez pożar lub ludzką działalność. Zostały po niej jedynie silne ukorzenione pnie.
Morze co roku sprawia, że średnio tracimy jakieś 15-30 cm wybrzeża – w niektórych miejscach jest to nawet 70-90 cm. Dzieje się to przez podnoszenie się Skandynawii, co ma miejsce od czasu, gdy stopniały tam lodowce.
Pnie zostały zakonserwowane przez słoną wodę. Co jakiś czas dochodzi do sztormów, które eksponują pozostałości po puszczy.
Zachęcamy do obejrzenia wideo ekipy crazynauka.pl, która wybrała się nad Bałtyk, by na własne oczy zobaczyć stare pnie znajdujące się między jeziorami Dołgie Duże i Dołge Małe.